|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Ostatnio p³ywaj±c ³ódk± po jeziorze Sunowo postanowili¶my z przyjació³mi odwiedziæ wiêksz± z wysp. Pokrêci³em siê trochê miêdzy krzakami i zauwa¿y³em (mniej wiêcej w centralnym punkcie wyspy) dosyæ równy teren. Tak jakby kiedy¶ sta³ tam jaki¶ budynek. Natkn±³em siê te¿ na kilkana¶cie dziur w ziemi, jedne wiêksze drugie mniejsze. Mo¿liwe, ¿e kiedy¶ co¶ tam by³o albo mog± to byæ te¿ dziury po poszukiwaczach z wykrywaczami. Jednak najciekawsz± rzecz±, jak± tam zobaczy³em by³y betonowe bloczki wro¶niête w ziemie. Wygl±da³y jak stare groby… S³ysza³em kiedy¶, ¿e na wyspie by³ jaki¶ cmentarz, ale z jakiego wieku móg³ by on byæ to nie mam pojêcia. Z okresu wojen Napoleona istnieje legenda o francuskim ¿o³nierzu, który wraz ze swoj± wybrank± zamieszka³ na jednej z wysp i dlatego nazywane s± te¿ one francuskimi wyspami.
Mo¿e kto¶ co¶ s³ysza³ albo wie z jakiego¶ ¼ród³a co¶ wiêcej na temat tych wysp?
oczywi¶cie by³em wielokrotnie na Wyspie Francuskiej zwanej równiez Wysp± Mi³o¶ci , a legenda mówi ¿e mieszka³ na niej Francuz z miejscow± dziewuch±. By³ jednym z pokonanych przez mróz i g³ód ¿o³nierzy napoleoñskich. Znalezione kamienie to z ca³± peno¶ci± nie nagrobki lecz ewidentnie stopnie schodów, samoklinuj±ce siê w bieg co by³o powszechnie stosowanym na Prusiech rozwi±zaniem, mam takie pami±tki z rozbórki budynków w mie¶cie. W tym miejscu sta³ pewnie domek. Innymi pozosta³o¶ciami jest ogródek z kwiatami ,co ³atwiej znale¼æ wiosn± , zlokalizowany od strony torów. Do wyspy prowadzi³a ponoæ grobla bo wyspa by³a wcze¶niej wioskowym pastwiskiem , które wykupi³ od wsi rzeczony Francuzik. Wyspê znam doskonale równie¿ z tego powodu , ¿e drzewiej bywa³y lute zimy ,a w szkole dosta³em d³ugie ³y¿wy i mog³em sie wprawiaæ nie tylko na lodowisku szkolnym czy stadionowym ale te¿ krêciæ ósemki pomiêdzy tymi wyspami. Dzi¶ to niemozliwe :(. Nad torami do Pisza prowadzi do wyspy wiadukt kolejowy co mo¿e wskazywaæ , ¿e by³a tam grobla bo w przeciwnym razie nie wiem po co by on by³? Choæ móg³ prowadziæ na cmentarz ale nie na wyspie tylko w³a¶nie pomiêdzy torami i jeziorem. Wyspy o takiej nazwie wystêpuj± te¿ na innych jeziorach mazurskich, ale ta jest najbardziej znana i do dzi¶ ma ¶lady zamieszkiwania. Czyta³em tez kiedys ¿e by³o to miejsce odosobnienia nieuleczalnie chorych (tr±d?). Inna legenda to samolot zatopiony pomiedzy wyspami, ale przes³uchani na tê okoliczno¶æ rybacy nie potwierdzili zalegania czegokolwiek w tym miejscu.
Witam, Legendê o Wyspach Francuskich lub jak kto woli Wyspach Mi³o¶ci na jeziorze Sanowo (Sunowo) s³ysza³em w kilku wersjach. Powtarza siê w nich jeden wspólny w±tek ¿o³nierza francuskiego. W jednej z wersji ¿o³nierz zakochuje siê w piêknej Mazurce. Ich mi³o¶æ nie jest akceptowana przez rodziców dziewczyny. Po pewnym czasie rodzice akceptuj± ich zwi±zek. Legenda koñczy siê dobrze, zakochani bior± ¶lub i ¿yj± d³ugo i szczê¶liwie. Inna wersja legendy opowiada o ¿o³nierzu francuskim który podczas odwrotu spod Moskwy wielkiej armii Napoleona przyby³ do E³ku i tu siê osiedli³. Pó¼niej z Francji sprowadzi³ swoj± narzeczon± . O¿eni³ siê z ni± i razem osiedli na wyspie. Ich szczê¶cie nie trwa³o d³ugo. Francuska zmar³a i zosta³a pochowana na wyspie. Nied³ugo potem w rozpaczy i biedzie zmar³ ¿o³nierz. Zawsze jest jakie¶ ziarenko prawdy w legendach. W tym przypadku pewnie te¿ tak jest. Istniej± dokumenty zawieraj±ce informacje o p³aceniu podatków przez gospodarzy wsi Siedliska (do tej wsi nale¿a³y wyspy). 24 sierpnia 1830 niejaki Grand Jeana wp³aci³ podatek za grunt na wyspie. Prawdopodobnie w 1836 roku wyspa by³a ju¿ nie zamieszka³a bo brak jest wp³at . Grand Jean prowadzi³ prawdopodobnie na wyspie karczmê, gdzie spotyka³a siê okoliczna ludno¶æ.
Nasuwaj± mi siê pytania w stosunku co do karczmy na wyspie i samej wyspy jak i mostu.
Dziwna lokalizacja takiego interesu jakim jest karczma . Nie jest wygodne przeprawiaæ siê przez jezioro by strzeliæ jednego . Z drugiej strony mo¿e to by³o ulubione miejsce spotkañ okolicznej ludno¶ci w wolnych chwilach .
Co do mostu Prowadzi faktycznie tam mostek i dziwne jest to dla mnie i nie znajduje wyt³umaczenia po co mostek w takim miejscu . Nie tañsza by³a by droga przekopana przez wzgórze do jeziora jak pracoch³onna i kosztowna budowa mostu po co? Je¶li jest most to znaczy ¿e mia³ s³u¿yæ rozbudowanej infrastrukturze. Mo¿e by³y to jakie¶ zamierzenia wobec wyspy które nie zosta³y skoñczone .
Mia³ by s³u¿yæ przeprawie na wyspê? Gdyby na wyspie by³ jaki¶ zak³ad itp. to wówczas mia³o by to racje bytu .Wówczas potrzebna jest przystañ i albo prom lub cos wiêkszego do przeprawy .Mostek przez jezioro nie wchodzi³ by w rachubê poniewa¿ g³êboko¶æ w tym miejscu ma ponad 12 m .Po przeciwnej stronie pó³nocnej ponad 7m. Z drugiej strony wyspa nie jest taka du¿a aby by³a brana pod budowê czego¶ wiêkszego.
Wiêc do czego mia³ by ów most s³u¿yæ ? Po to by przedostaæ na przeciwn± stronê do kawa³ka lasu który jest po przeciwnej stronie? A parê set metrów dalej góra opada i mo¿na by³o zrobiæ przejazd przez tory bez ponoszenia kosztów .
Nie wiem czy wyspa kiedy¶ nie by³a wiêksza. Teraz sunowo jest spiêtrzone na hodowli my¶lê ¿e 2-3 metry wiêc jak tê wodê wyrównaæ to by sytuacja inaczej wygl±da³a ale to jest tylko moja hipoteza
Trudno mi odpowiedzieæ na to czy faktycznie jezioro mog³o siê spiêtrzyc o 2-3 m. To jest do¶æ znacz±ca wysoko¶æ podniesienia wód na ca³ym obszarze . To ju¿ dzia³ z hydrologii.
Zerkaj±c na mapê batymetryczn± widzê strome brzegi schodz±ce ostro do 10 m i nie s±dzê gdyby nawet tak by³o ze obszar wyspy powiêkszy³ by siê na tyle znacz±co .
Mog³a wówczas byæ to jedna wyspa nie jak dzi¶ dwie .
Za³±czam mapkê batymetryczn± jez.Sunowo(Sanowo)
Nad torami do Pisza prowadzi do wyspy wiadukt kolejowy co mo¿e wskazywaæ , ¿e by³a tam grobla bo w przeciwnym razie nie wiem po co by on by³?
Faktycznie jest wiadukt oraz jak siê dobrze przyjrzeæ to jest i zjazd do jeziora w formie ³agodnego nasypu ze kamiennymi s³upkami jak kiedy¶ na ul. Zamkowej. Po co to by³o zrobione? Wystêpuj±cy tu badacze lokalizacji grobów nie informuj±, ¿e takie tu by³y. Czy by³ to ci±g spacerowy w parku le¶nym? Na wyspie by³êm przed wielu laty kilkakrotnie ale zapamiêta³em tylko jakie¶ fregmenty muru?!
A tak na marginesie tory nie prowadz± do Pisza lecz do Orzysza.
Jakie kolwiek mapy, które widzia³em zawsze wskazuj±,¿e poziom jeziora Sunowo jest o 1,25 m wy¿szy. W ostatnich latach poziom wody spad³ ca 1m. Nad tym jeziorem spêdzam od kilku lat czas od kwietnia do pa¼dziernika i mimowolnie obserwujê,¿e przybór lub odp³yw waka siê w granicach 0,5 m w zale¿no¶ci od warunków pogodowych ( deszcze czy upalne lato). A przedtem przez lata bywa³em w campingu A-26. St±d pzrypuszczenia o spiêtrzeniu wod na tym jeziorze o 2-3 m uwa¿am za wydumane.
faktycznie do Pisza to E³k-Szyba -Zachód czyli anomalia geograficzna gdzie wschód i zachód to kierunki równoleg³e :). 2-3 metry to w³a¶nie spiêtrzenie na jazie pomiêdzy jeziorami na terenie rybakówki a wcze¶niej trzciniarni. Zanim powsta³ jaz, poziomy jezior by³y zbli¿one do siebie , wiêc teroria s³uszna i koresponduje z przekazem. ¿e wyspa by³a wioskowym pastwiskiem po³±czonym grobl± z l±dem.
Dodam zdjêcie z czasu gdy by³ wiatrak(oko³o 1915). £adny widok na wyspê.
Dziwna lokalizacja takiego interesu jakim jest karczma . Nie jest wygodne przeprawiaæ siê przez jezioro by strzeliæ jednego . Z drugiej strony mo¿e to by³o ulubione miejsce spotkañ okolicznej ludno¶ci w wolnych chwilach .
Sama wyspa je¶li by nawet by³a wiêksza nie mog³a pomie¶ciæ zbyt wiele zwierz±t dlatego ze po¿ywienia na niej szybko by zabrak³o . A co do grobli to my¶lê ze nie jest to prawd± . Usypaæ groblê po to by zyskaæ kawa³ek ziemi pod pastwisko ? Nie s±dzê . Nawet gdyby od strony pó³nocnej gdzie jest p³yciej kiedy¶ by³o 5 m to ¿eby usypaæ groblê to do dzi¶ by³ by po niej ¶lad .A na dnie nie ma nawet po tym najmniejszego ¶ladu . Nie by³o by ekonomiczne usypywanie grobli dla pozyskania kawa³ka ziemi ,takie jest moje zdanie . Przyk³adem jest jez. ¦niardwy gdzie usypano groble ,pod jednym wyj±tkiem ¿e na wyspie mieszkali mnisi a i g³êboko¶æ tam jest niewielka .
Zwierzêta transportowano albo lodz± na wyspê a w 100 procentach zwierzêta przep³ywa³y na t± wyspê . Tak robi± rolnicy w Sikorach Juskich . Tam zwierzêta pas± siê ca³y sezon na wyspie jez .Le¶miady
Ale jednak nie ma na dzieñ dzisiejszy logicznego wyja¶nienia po co zosta³ wybudowany most nad torami .
Mo¿e to w³a¶nie nie skoñczone zamierzenie jakie po owym czasie pozosta³o .Mo¿e mia³ s³u¿yæ wiêkszej infrastrukturze ,kto to wie do której rozbudowania nie dosz³o .A takich budowli po tym czasie jest sporo .
teoria o grobli pochodzi od miejscowych rybaków, którzy nie stawiaj± sieci po tej stronie wyspy z powodu p³ytko po³o¿onych przeszkód podwodnych i zaczepów , mog³a to byc te¿ k³adka spacerowa , skoro nawet obecnie takow± planuj± na jeziorze e³ckim. W wolnej chwili przeczeszê teren echosond± i zaprezentujê wyniki pomiaru profilu dna wzd³u¿ brzegu od strony wyspy ,co przes±dzi sprawê.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|