|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Co wiemy o dawnych (2?), mor±skich, francuskich mostkach? Mecz±c Weydego - tradycyjnie natkn±³em siê na taki oto opis szlaków pieszych ówczesnych ( 1934) mora¿an. Co o tym sadzicie??? Gdzie ów mostek mia³by siê znajdowaæ? Wychodzi na to, ¿e gdzie¶ na dzisiejszej Pomorskiej? Podumajmy razem
Znalaz³em stronê o "Franzosenbrucke" i "Napoleonbrucke" w Niemczech. Byæ mo¿e mor±ski mostek by³ pochodn± jakiego¶ zwyczaju zwi±zanego z czasami napoleñskimi. Swoj± drog±, wiemy o napoleoñskich dêbach, ale co by³o powodem nazywania w ten sposób most(k)ów? Te mosty w Niemczech maja wmurowane w ³ukach kamienie pami±tkowe z datami.
http://images.google.pl/i...l%3Dpl%26sa%3DG Swoj± drog±, g³az upamiêtniaj±cy wjazd Napoleona do Olsztyna znajduje siê dzisiaj blisko mostu ¶w. Jana.
Francuski to on nie jest ale mostek przy Pomorskiej. Ulica jeszcze brukowana i w±ska.
To jest zapewne francuski mostek. W którym miejscu siê znajdowa³?
Z komentarzy pod zdjêciem w Naszej Klasie i z tego co pamiêtam to by³ ten mostek tu¿ za skrzy¿owaniem z ulic± Kujawsk± w kierunku na Olsztyn. Nie wiem jednak z której strony robiono zdjêcie?
To jest tu¿ przed skrzy¿owaniem ul. Pomorskiej i Pu³askiego w stronê Olsztyna.
super Przeski a ju¿ by³o to zdjatko a nie skojarzy³em czyli tu gdzie¶- niegdys
Strumyk te¿ widaæ i Agula jest bli¿sza prawdy. To jest bardzo blisko skrzy¿owania z Pu³askiego.
Jeszcze jeden widoczek na francuski mostek. Fotka ¶wie¿a jak bu³eczka.
Jeszcze jedno zdjêcie z okolicy Mostku Francuskiego. Barierki mostku niezby widoczne ale widaæ je na tle "Domu Kierysów". Wczesne lata 60-te. Po prawej niewidoczny budynek dawnego szpitala. W oddali po lewej widaæ tzw "spalonkê" czyli posesjê z rozwalonym przez bombê domkiem. Widaæ w zasadzie betonowe kolumny czy te¿ s³upki - wejcie do posesji. Znamy to miejsce z innego zdjêcia. (trzy panie stoj±ce przy tych kolumnach). To jest oczywi¶cie na rogu Pomorskiej i Pu³askiego.
Przeski, gdzie TY to wszystko widzisz???? Zadziwiaj±ce
Zbli¿y³em ten fragment fotki, na którym widaæ jakby s³upki i porêcz. Trzeba g³êboko wierzyæ, ¿e to jest miejsce. My¶lê, ¿e zdjêcie jest pó¼niejsze w stosunku do poprzednich i trochê siê ju¿ zmieni³o. W³odek w Mor±gu potwierdzi³ to zreszt± jako, ¿e nadzorowa³ te zmiany. Scieki wodne zosta³y ujarzmiane tak jak i Mor±¿ek krêglami betonowymi. W ka¿dym razie miejsce pokrywa siê dok³adnie z za³±czon± mapk±.
Przeski ale ja nie kwestionujê broñ Bo¿e.
Po naszym francuskim mostku nie znajdziemy wiele namacalnych dowodów , osta³a sie jeno rzeczka .Przypomnia³o mi sie ¿e w 2000 lub 2001 roku podczas przebudowy jezdni wyciagnieto w tym miejscu sporo ³adunków wybuchowych , miny , pociski mo¼dzierzowe i takie tam rozrywkowe przedmioty , wojsko krêci³o siê przez ³adnych pare godzin.
dobrze napisane, ró¿ne tam (monety, guziki, ³uski)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|