|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Na dobry początek postanowiłam przedstawić wam ciekawe miejsce Muzeum Morskie w Karlskronie. Zdjęcia są autorstwa mojej koleżanki, która wykonała je podczas wycieczki promowej do Karlskrony (styczeń 2007), a ponieważ wydały mi się ciekawe polecam obejrzenie po paru słowach wstępu. Muzeum znajduje się na jednej z 33 wysp, na których leży miasto.
Stumholmen - to wyspa, która do lat 90. XX w. stanowiła zaplecze logistyczne marynarki wojennej i była niedostępna dla osób cywilnych. Obecnie znajdują się tam jedne z droższych działek mieszkaniowych w mieście. W roku 1995 na 120-metrowym, drewnianym molo wybudowano nowoczesne Muzeum Morskie. Można zobaczyć tam imponujące figury dziobowe (galiony), historyczne scenki odtworzone za pomocą woskowych postaci, czy zrekonstruowany w detalach pokład strzelniczy żaglowca Dristigheten.
Różne wystawy i eksponaty zebrane w Muzeum obrazowo oddają czasy świetności szwedzkiej marynarki w XVII i XVIII w. Dużą atrakcją jest podwodny tunel, z którego można z bliska podziwiać wrak żaglowca leżącego na dnie morza od ponad 300 lat. Latem warto też obejrzeć zacumowane przy muzeum okręty żaglowe. Fregata Jarramas oraz trałowiec min Bremon są udostępnione w sezonie letnim dla zwiedzających.
Więcej informacji: www.marinmuseum.se
W starych koszarach Båtsmanskasernen na wyspie działa obecnie galeria sztuki z wystawami malarstwa oraz lokalnego rękodzieła.
Faktycznie muzeum jest warte polecenia. Byłam tam parę lat temu w czasie rejsu. Oprowadzał nas (moją załogę) jakiś miły pan który niesamowicie ciekawie opowiadał (w języku angielskim) i odpowiadał na wszystkie pytania.
Ja też tam kiedyś byłam w czasie rejsu. To jedno z ciekawszych muzeów, które kiedykolwiek odwiedziłam. No i ważne jest to, że większość eksponatów można dotknąć - nie to co w Polsce...
postanowiłam przedstawić wam ciekawe miejsce Muzeum Morskie w Karlskronie
Dziekuje! Bede musial koniecznie to zobaczyc, moze juz nawet w tym sezonie natrafi sie taka okazja. Pozdrawiam!
Jak tylko znajdę swoją płytkę z rejsu to też powrzucam fotki z tego muzeum... Jest naprawdę zapierające dech w piersiach
To też muzeum w Karlskronie - tylko że na zewnątrz :)
Dziecko z rejsu przywiozło parę fotek z Karlskorony a ja poważnie sie zastanawiam nad obejrzeniem tego na żywo.
E
A teraz coś z naszej strony Bałtyku, z Gdańska.
Kilka zdań zaczerpniętych z oficjalnej strony CMM.
Początki Centralnego Muzeum Morskiego sięgają 1958 roku. W zamyśle założycieli miało być kompleksem portowo - muzealnym, wkomponowanym w samo serce starego portu gdańskiego, tworzącym zespół typowych obiektów portowych takich jak: Żuraw, Spichlerze na Ołowiance, nabrzeża, jednostki pływające. Jednak 45 lat temu Wyspa Ołowianka straszyła ruinami, tylko Żuraw został odbudowany po zniszczeniach wojennych. Dlatego właśnie tam ulokowano główną siedzibę Muzeum. Równolegle Muzeum realizowało koncepcję rozwoju instytucji przez pozyskiwanie kolejnych obiektów. W czerwcu 1963 roku utworzony został pierwszy oddział - Muzeum Latarnictwa w latarni morskiej w Rozewiu (od 1964 roku w gestii Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Morskiego), a w kolejnych latach następne: 1972 r. Muzeum Rybołówstwa w Helu, w 1977 budynek przylegający do Żurawia, w którym po wojnie była kotłownia, dziś noszący nazwę Składu Kolonialnego, w 1984 roku Muzeum Wisły w Tczewie oraz "Dar Pomorza" w Gdyni, jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie. W 1989 roku udostępniono zwiedzającym sale ekspozycyjne w spichlerzach "Panna", "Miedź" i "Oliwski" na wyspie Ołowiance, gdzie od 2000 roku po dobudowaniu kolejnych spichlerzy "Mała" i "Duża Dąbrowa" mieści się główna siedziba Centralnego Muzeum Morskiego. Latem, 1989 roku przy nabrzeżu Ołowianki zacumował jako statek-muzeum s.s. "Sołdek", pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej. W Gdańsku zwiedzanie kompleksu muzealno - portowego, znajdującego się po obu stronach rzeki Motławy, ułatwia kursujący z przystani spod Żurawia prom "Motława".
Polecam obejrzenie strony muzeum http://www.cmm.pl/ a później obejrzenie na żywo. A w tym miejscu polecam obejrzenie krótkiego filmiku z ekspozycji http://www.cmm.pl/siedzib...&mid=7&lang=pl_
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoĹź uczyÄ majÄ
nie umiejÄ
c sami? MuszÄ
pewnie nadĹoĹźyÄ kazania baĹniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsÄ
dkiem w wyjĹciowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodÄ, kto chce uczyÄ siÄ bez ksiÄ
Ĺźek. A kiedy strzyĹźesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczÄĹciu zachowuj spokĂłj umysĹu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|