|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Na trawniki nad jeziorem w E³ku nawieziono sk±d¶ ziemiê i zasiano trawê. Schylam siê, patrzê - jaki¶ zardzewia³y kawa³ek ¿elaza. Okaza³o siê, ¿e to stara skorodowana ostroga. Tak wygl±da³a po wyjêciu z ziemi:
A tak wygl±da teraz po oczyszczeniu metod± elektrolizy:
Widaæ, ¿e mia³a zêbate kó³ko. Czy¿by zosta³a zgubiona przez jakiego¶ e³ckiego dragona?
felini, Na pewno nie jest to ostroga wz.31 bo wygl±da zupe³nie inaczej. Ostroga wz.31
L'informaticien, dziêki za wskazówkê, nie zna³em tej strony. Nie jestem znawc± militariów ani zbieraczem wykopek, lecz je¶li co¶ samo wpad³o mi w rêce, to nie mog³em tego zignorowaæ. Próbowa³em szukaæ w internecie wiadomo¶ci o ostrogach, ale takiej nie znalaz³em. Szczególnie charakterystyczne jest mocowanie pasków, czyli te podzielone kó³ka na obu koñcach kab³±ka. Takiego kszta³tu nie uda³o mi siê nigdzie znale¼æ. Szyjka (pos³ugujê siê terminologi± zaczerpniêt± ze strony o ostrodze wz. 31) pocz±tkowo wydawa³a siê jednolita, z kulistym zakoñczeniem, jednak po oczyszczeniu okaza³o siê, ¿e jest rozdwojona i posiada³a bodziec w postaci okr±g³ej z±bkowanej blaszki, ale mo¿e to z±bkowanie to tylko efekt korozji. Mam wra¿enie, ¿e szyjka mog³a byæ po³±czona z kab³±kiem za pomoc± nitowania. Od wewnêtrznej strony kab³±ka widaæ jakby ¶lad tego procederu. Jednak od zewn±trz wydaje siê, jakby by³a wykuta z jednego kawa³ka metalu. Je¿eli nawet by³a na ostrodze jaka¶ sygnatura, to kompletnie ze¿ar³a j± korozja. Opisujê j± tak szczegó³owo, poniewa¿ byæ mo¿e znajdzie siê na forum kto¶, kto j± rozpozna, a mo¿e przynajmniej podpowiecie, na jakich forach dotycz±cych wojskowo¶ci lub je¼dziectwa mo¿na zapytaæ o jej pochodzenie. Poniewa¿ to pierwsze takie moje znalezisko, bardzo jestem ciekawy.
Mo¿esz spróbowaæ na forum Odkrywca.pl. Jest tam dzia³ identyfikacji...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|