|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
W tym roku znany wszystkim krakowianom Festiwal Zupy odbêdzie siê 23 maja miêdzy 17.00 a 22.00. Jak co roku zorganizowany zostanie konkurs na najlepsz± zupê przygotowan± przez kucharzy - amatorów, a tak¿e przez profesjonalistów - restauratorów z ca³ego Krakowa i regionu. Najlepsze zupy zostan± nagrodzone Z³ot±, Srebrn± i Br±zow± £y¿k±, oceniaæ je bêdzie specjalnie powo³ane „gastronomiczne” jury Pod przewodnictwem, Roberta Mak³owicza i Piotra Bikonta. Serdecznie zapraszamy na Plac Nowy:)
Tradycj± imprezy jest wspólne gotowanie przez wszystkich kucharzy zupy „placówki”. Nazwa jest równie¿ pomys³em kazimierskich i krakowskich restauratorów – w wielkim garze l±duj± bowiem wszystkie warzywa, które mo¿na kupiæ na straganach na placu Nowym. „Placówka” jest wiec zup± tradycyjn±, ale co rok smakuje inaczej.
Podczas trwaj±cej ca³e popo³udnie i wieczór (i noc) imprezy, konkursowych zup bêd± mogli spróbowaæ wszyscy, którzy zawitaj± na Kazimierz. To miejsce wydaje siê idealne dla imprezy takiej jak Festiwal Zupy. W ci±gu ostatnich 10 lat w³a¶nie Kazimierz sta³ siê jednym z najpopularniejszych miejsc Krakowa, do którego ¶ci±gaj± studenci, tury¶ci, starsi i m³odsi – po prostu wszyscy, którzy lubi± magiczne miejsca. Centralnym punktem festiwalu bêdzie Plac Nowy, gdzie oprócz degustacji zup bêdzie mo¿na zrzuciæ kalorie przy muzyce.
Program artystyczny jest tak skomponowany, by mo¿na by³o siê dobrze bawiæ, a jednocze¶nie poczuæ szczególny klimat Kazimierza, w którym jak w tyglu (ZUPY!) mieszaj± siê smaki i style, a jednak ka¿dy odnajduje w nim intuicyjnie specyfikê miejsca.
W tym roku wyst±pi±: Paulina Bisztyga, Zespo³y: Frittata, Ms. No One, Mass Kotki, Kabaret Kuzyni oraz aktorzy Teatru KTO. Poza Placem, zupy bêdzie mo¿na skosztowaæ we wszystkich uliczkach Kazimierza, bêd± serwowaæ je restauracje, bary i puby, które wraz z zup± przygotuj± tak¿e inne atrakcje kulinarno - artystyczne. Pó¼nym wieczorem wszyscy spotkaj± siê na og³oszeniu wyników, które bêdzie pretekstem do dalszej zabawy i kulinarnych dysput.
W zasadzie mia³am dylemat czy umie¶ciæ ten temat tutaj, czy potraktowaæ go jako zaproszenie na imprezê, czy te¿ mo¿e jako ciekawostkê zwi±zan± z krakowskim Kazimierzem. Zdecydowa³am jednak wrzuciæ go tutaj traktuj±c to jako dobr± okazjê na podzielenie siê ciekawymi przepisami na te jak¿e po¿ywne dania
Rzadko gotujê zupy, bo ca³e¿ycie siê odchudza³am, a kiedy¶ by³ pogl±d, ¿e zupy tucz±. Potem ten pogl±d zosta³ zrewidowany, a mnie ju¿ jako¶ tak zosta³o. Poza tym nie bardzo mi siê chce gotowaæ dwudaniowy obiad. Zupy w moim domu pojawiaj± siê tylko z okazji ró¿nych uroczysto¶ci i je¶li zawita do mnie ojciec, który musi mieæ na obiad zupê.
Mam kilka popisowych zup, w tym barszczyk w uszkami, grzybow± i cebulow±. Ale mistrzyni± zup z pewno¶ci± nie jestem.
Filifionko, czy mo¿esz podaæ swój popisowy przepis na zupê cebulow±?
Mistrzyni± zup równie¿ nie jestem ale nie ukrywam, ¿e je lubiê
Jak to u starej gospodyni, robiê tê zupê "na oko".
Wiêc podsma¿am na ma¶le pokrojona w talarki cebulê, 3/4 z tego wrzucam do gotuj±cego siê bulionu i chwilê podgotowujê. Wrzucam do zupy kawa³ek razowego chleba i wszystko razem miksujê. Doprawiam sol±, pieprzem, wrzucam resztê podsma¿onej cebuli. Podajê z grzankami, posypan± tartym ¿ó³tym serem
Jak to u starej gospodyni, robiê tê zupê "na oko".
A tak na "oko" to ile tej cebuli?
Tak na oko to sporo. Powiedzmy gar¶æ pokrojonej cebuli na pó³tora litra.
Dziêki
Zupy gotujê do¶æ czêsto.Od wiosny do jesieni warzywne - kapu¶niaki z m³odej kapustki to mog³abym je¶æ codziennie. Zim± lubiê roso³y z makaronem, pomidorówki, ry¿owe, ogórkow± uwielbiam, a tak¿e grochówkê.
lubiê gotowaæ zupy - szybkie i dobre jedzenie zazwyczaj gotujê na kwa¶no i nie zabielam
jaki¶ czas temu trafi³am na nastêpuj±cy przepis - zupa jeeest pyszna
ryba mro¿ona - pokrojona w kawa³ki (takie pi razy oko 4cmx4cm) puszka pomidorów papryka - najlepiej kolorowa - pokrojona w paski ziemniaczki seler naciowy bulion
ja robiê tak: wstawiam wodê z roso³kami wo³owym i kurzym, krojê paprykê i j± wrzucam, krojê ziemniaki i je wrzucam, krojê seler i tez go wrzucam, potem rybkê i na koniec pomidory (albo sparzone albo z puszki) i gotujê chwilê, doprawiam sol±, pieprzem
smacznego
Proponujê wypróbowaæ ten przepis: http://www.kuchnia.o2.pl/...t.php?id_p=3876
Dla mnie po prostu poezja, udoskonala harmonia smaków i zapachów. Poczytajcie komentarze i dobrze siê zastanówcie zanim co¶ zmienicie. ¯yczê smacznego
Ko¶cisty wó³ ju¿ wymiêka w garze. Jutro dam znaæ, czy dobre by³o.
Ten barszcz mo¿e byæ te¿ w wersji wege, ciekawa jestem jaki bêdzie z wo³em, napisz koniecznie. Pamiêtaj tylko ¿eby dok³adnie trzymaæ siê przepisu. Dla mnie by³a to uczta zmys³ów.....musia³am wystawiæ na balkon do zamarzniêcia bo inaczej w jeden dzieñ zjad³abym wszystko. I ¿a³owa³abym, bo na drugi dzieñ nawet wó³ nie odci±gnie od gara entuzjasty barszczu ukraiñskiego
Trisko, cud miód Gotowa³am ¶ci¶le wg przepisu. Wielki kocio³ wyszed³, ale na jutro nie wystarczy Tak na marginesie dodam, ¿e ca³e miêsko opêdzlowa³am osobi¶cie Bardzo lubiê rosó³ z tego zwierzêcia. A najbardziej rosó³ z jego czê¶ci, zwanej szpondrem. Gotujê go w ¿ó³wim tempie i koniecznie z dodatkiem naci selerowej. Polecam!
Czêsto robiê w mojej kuchni tzw "odtwarzanie smaków". Czyli gdzie¶ co¶ jad³am, smakowa³o i postanowi³am spróbowaæ sama. Oczywi¶cie bez przepisu, tylko na podstawie smaku i wygl±du kombinujê jak to mo¿na zrobiæ. W³a¶nie w taki sposób powsta³a ta zupa pomidorowa:
Puszkê pomidorów bez skórek zmiksowa³am razem z zalew±, ³y¿eczk± oliwy z oliwek, ³y¿eczk± suszonej bazylii, odrobin± zmia¿d¿onego czosnku i szczypt± soli. Eksperymentalnie do³o¿y³am dos³ownie ³y¿eczkê gotowanych ziemniaków. Po zmiksowaniu wszystkiego razem, zagotowa³am i ju¿. Na to plama s³odkiej ¶mietanki (w oryginale by³a spieniona, teraz wiem dlaczego, bo wtedy ³adnie siê trzyma i nie rozlewa po zupie). Zupa jest bardzo gêsta, gêsto¶ci± pomidorów, a nie zasma¿ek. Dla mnie pycha!
Poda³a¶ proporcje na jedn± miseczkê?
W zasadzie tak Przy ma³ych miseczkach mog± byæ dwie
Jad³am ostatnio w swojej ulubionej "Karczmie u Wied¼my" ¿urek, jedn± z wielu wersji oferowanych w karcie. Oprócz jajka i kie³basy p³ywa³y w nim kostki sera twarogowego. Przypomnia³ mi siê wtedy smak dzieciñstwa, w³a¶nie taki serowo-¿urkowy. Nie pamiêtam co to by³o, na pewno nie kostki sera, ale jaki¶ serowy ko¿uszek p³ywaj±cy po zupie. Mo¿e to by³a zupa z serwatki? A mo¿e s³ynna babcina zalewajka, któr± zaprawia³o siê mlekiem i pewnie ono pod wp³ywem kwasu ¿urowego siê ¶cina³o?
Fajne s± takie smakowe wspomnienia
Na Wielkanoc podajê ¿urek, zwany tu ¶wiêconk±, a do niego koniecznie rozkruszony bia³y ser, który trzeba wcze¶niej przygotowaæ (utrzeæ z mas³em, sol± i wysuszyæ). Smak jest zupe³nie ¶wi±teczny
Na Wielkanoc podajê ¿urek, zwany tu ¶wiêconk±, a do niego koniecznie rozkruszony bia³y ser, który trzeba wcze¶niej przygotowaæ (utrzeæ z mas³em, sol± i wysuszyæ). Smak jest zupe³nie ¶wi±teczny Emko - to ca³y przepis? Chêtnie bym spróbowa³a to zrobiæ
Nie, nie to istotny fragment Gotuje siê boczu¶ z dodatkiem ziela, li¶cia oraz soli. Zakwasza ¿urem (ja leniwa to kupujê gotowy). Po rezurekcjach kroi siê ka¿demu na talerz wszystko ¶wiêcone, w du¿± kostkê: !) jajka 2) chleb 3) boczu¶ 4) kie³basê swojsk±! 5) szynkê, najlepiej swojsk± 6) ser, o którym mówi³am wcze¶niej 7) koniecznie no¿em zetrzeæ chrzan Wszystko siê zalewa ¿urem. Talerze musz± byæ du¿e!!!
Po takim jedzeniu zasyca siê cz³owiek na ca³y dzieñ. To s± moje ulubione ¶wiêta kulinarne
Bardzo ciekawy sposób na ¶wiêconkê
Ja ¿urek bardzo lubiê i ró¿ne jego wersje chêtnie próbujê.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|