|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Przedmioty pochodz±ce z dawnego powiatu mor±skiego , czyli krótko mówi±c wszystko co zosta³o znalezione ,zakupione i pochodzi z Mor±ga , Mi³akowa , Zalewa i stanowi przedmiot. Chcia³bym dociec jak najwiêcej na ich temat . Zaczynam od porcelanki a w zasadzie trzech porcelanek z napisem HERMANN BEHRING . Do tej pory uda³o mi siê ustaliæ tylko miejsce pochodzenia owych porcelanek czyli Postsztrase 1 – obecna 11-go Listopada 1 ( przynajmniej numeracja budynku siê nie zmieni³a ) , nr telefonu 230 . Z miejsca tego pochodzi równie¿ blacha która by³a przybita do drzwi wej¶ciowych budynku ( obecnie drzwi ju¿ nie ma a blacha jest u mnie ) a któr± pokazywa³em w innym temacie . Napis Schonbusch jak najbardziej potwierdza zwi±zki budynku ze z³otym trunkiem z Królewca . Tak wiêc nasza lokalna rozlewnia piwa. Co kto dorzuci....?
Parê "piwnych" wycinków - daty w tytule:
Pucior a sk±d to?
Wycinki z ksi±¿ek adresowych.
Dok³adnie. Tu akurat: Deutsches Reichs-Adressbuch für Industrie, Gewerbe und Handel, 1902-1903 Reichs-Adressbuch für Industrie, Gewerbe, Handel, und Landwirtschaft, Band IV Adressen-Verzeichnis, 4. Teil, 1928 Deutsches Reichs-Adressbuch für Industrie, Gewerbe und Handel, 1934, Band IV
Skopiowa³em ostatnio trochê materia³ów tego typu z ancestry.com:)
Co¶ z allegro , czy ka¿de miasto wydawa³o takie " pieni±dze" ? Czy by³o to spowodowane tylko kryzysem pierwszowojennym? Gdzie znajdowa³a sie nasza Kreiskommunalkasse?
Prezentowane powy¿ej banknoty to pieni±dze zastêpcze tak zwane notgeldy. W tym przypadku wydawane by³y w zwi±zku ze skutkami I wojny ¶wiatowej. Wybuch wojny spowodowa³ zanik pieniêdzy - banknotów, a w szczególno¶ci monet kruszcowych. Wydawane by³y przez prywatne banki, zak³ady pracy, w³adze samorz±dowe itp., ale nie instytucje pañstwowe. Wystêpowa³y do reformy walutowej w 1924 roku i by³y wydawane chyba we wszystkich miastach Republiki Weimarskiej i Prus Wschodnich.
Pieni±dz zastêpczy z Zalewa, z ebay. http://cgi.ebay.de/Saalfe...=item335a443baa http://cgi.ebay.de/Saalfe...=item335a443b90 http://cgi.ebay.de/Saalfe...=item335a443b69 By³ te¿ pieni±dz zastêpczy z Mi³akowa.
Pieni±dz zastêpczy Mi³akowa. http://cgi.ebay.de/Stadt-...=item1c10577aa0
Wieszaczki
Blaszka od maszyny rolniczej wyprodukowanej przez Maxa Gillmanna z Mor±ga (fot Krystek92) Fabryka mie¶ci³a siê na Pr. Hollanderstrasse 10 (D±browskiego)
Andrew , widzê wieszaczek Theodor Bowien – to z naszej willi Bowien?
Teodor tutaj tylko mieszka³ natomiast sklep i zak³ad by³ na starówce za mostkiem (na fotografii ten duzy budynek po lewej). Nazwa Theodor Bowien sta³a siê mark± handlow± a w³a¶cicielem sklepu by³ (nie wiem od kiedy) Friedrich Hegner.
dokumenty....
Bowien-owy wieszak z obu stron z jakiej¶ alle -aukcji.
Super papierki - wydane pod koniec wojny (przed wej¶ciem Armii Czerwonej) - ciekawostka termin ich wazno¶ci to maj 1946 - niestety by³y wa¿ne tylko do stycznia 1945 ...
Tym razem monety z Zalewa. http://cgi.ebay.de/Saalfe...=item2c5332372e
Super papierki - wydane pod koniec wojny (przed wej¶ciem Armii Czerwonej) - ciekawostka termin ich wazno¶ci to maj 1946 - niestety by³y wa¿ne tylko do stycznia 1945 ...
Pauline Bahr – w spisie ksi±¿ki telefonicznej znajduje siê nazwisko Bahr Emil Elektromeister Postsztrase 12 b – Ciekawe czy by³ zwi±zek krwi ?
Ciekawy papierek - jest to chyba odpis aktu chrztu i komunii - narodziny i chrzest odby³y siê w Mor±gu w 1943 (narodziny po¶wiadczone urzêdowo - pieczêæ z gap±), komunia ju¿ po wojnie w 1958 roku w Schleswig w Niemczech. Pojawiaj± siê jeszcze piecz±tki parafialne koscio³a w Mor±gu (Piotra i Paw³a) - przedwojenna i koscio³a w Niemczech (Schleswig). Pewnie dokument wyjecha³ przed koncem wojny z Mor±ga dziêki temu siê zachowa³.
Psi numerek te¿ juz pokazywa³em w innym temacie ale ¿e nasz mor±ski to jeszcze raz znalezisko Wiosna ale w moim pude³ku
Do kupienia na ebay`u. http://cgi.ebay.de/Huelle...=item19ba63d7e7
Mój najcenniejszy eksponat mor±ski: orze³ek z rogatywki oficera kampanii wrze¶niowej – znaleziony na polu pod Mor±giem. Jedna z nielicznych pami±tek po jeñcach polskich z 1939r.
Oto ¿eton znaleziony kiedy¶ kiedy¶ na naszym Kummelbergu , jest to tzw. marka narzêdziowa ale czy mo¿na jeszcze co¶ powiedzieæ o tym przedmiocie?
Marce narzêdziowej ju¿ dziêkujemy a teraz guzik z Mi³akowa A.Eckert
Reklama dzwigni± albo jak powiedzia³by nasz amerykañski kolega Dobry bayer to po³owa sukcesu!
Tablica z Ma³dyt chyba nawet ta sama co na obrazku poni¿ej . Kolega dzisiaj znalaz³ na strychu .
Nie wytrzyma³em i pojecha³em dzisiaj zerkn±æ tablicê z bliska , stan ca³kiem ca³kiem , szkoda ¿e kole¶ sobie liczy pare grosiaków bo ju¿ by³aby u mnie
Pami±tka z Mi³akowa z datami 1843-1910 .
to ju¿ chyba tez relikt przesz³o¶ci....?
Na allegro jest do kupienia znaczek pocztowy przedstawiajacy nasz zamek: http://www.allegro.pl/ite...ne.html#gallery
to ju¿ chyba tez relikt przesz³o¶ci....?
w lepszym stanie stoj±cy w stodole ja znam....
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|