|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Na kilku widokwkach z okresu I wojny wiatowej pojawia si Wasserwerk (ujcie wody?). Jak wida poniej, budynek ten znajdowa si w pobliu mostu kolejowego na rzece. Odbudowanego po dziaaniach wojennych i istniejcego do dzi. Czy zachoway si jakie lady po budynku Wasserwerk? Czy byo to ujcie wody dla miasta, czy te dla kolei? Moim zdaniem raczej kolejowe, poniewa miasto zaopatrywaa w wod wiea cinie pooona na drugim kocu Hauptstrasse, czyli dzisiejszej ul. Wojska Polskiego. Zwrcie te uwag na zbiorniki gazowni w tle.
felini, spotkaem si z okreleniem tego budynku jako stacja pomp. Tak jak pisae, myl e zaopatrywaa ona kolej, a nie miasto. Budynek stoi do dzis… Okolice szpitala wojskowego, obok wiaduktu kolejowego przy rzece. Dorzucam kilka zdj budynku dawnego „Wasserwerk” . Pierwsze ze strony.
Drugie znalazem u siebie na komputerze...
A kolejne przedstawia ssiadujcy z budynkiem wiadukt kolejowy...
swko Bahn-Wasserwerk na pocztwce j.w. wyjania wszystko,by moe wtedy byo ujcie wody z dna rzeki , podobnie jak i dzi w Warszawie tzw.Gruba Kaka. Wiea cinie (zbudowana w 1895 r ) nie jest rem wody , jej zadaniem bya retencja wody , czyli wspomaganie ujcia przy szczytowym poborze oraz zbieranie nadmiaru toczonej wody w czasie zmniejszonego poboru przez miasto. Pracowaa do lat 70 tych ubiegego wieku. Dzisiaj pompy sterowane s elektronicznie, ale wwczas pracoway z niemal sta wydajnoci , silniki byy napdzane gazem koksowniczym . Z drugiej strony gazownia koksowa bya strasznym brudasem ujcie mogo byc wycznie rdem wody technologicznej na potrzeby duego wza kolejowego i parowozowni. Ujcie wody zlokalizowane za terenami hangarowymi dawnego lotniska ma ponad 100 lat i do dzi odcinkowo czynny jest wodocig ktry je czy z wie cinie. Innym ciekawym obiektem jest zachowany obecnie budynek przepompowni przy Dos Patos, ktra w interesujcy inyniersko sposb toczya cieki z obecnej ul. Puaskiego i Nadjeziornej do kanalizacji na rogu ul.Mickiewicza i Wojska Polskiego a dalej ju pyny grawitacyjnie do oczyszczalni ciekw na cyplu za rzek ...
Pocztwka ecka
Dziki za tak wyczerpujce odpowiedzi. Co do wiey cinie, to by to skrt mylowy. Wiedziaem, e sama wiea nie bya rdem wody, ale e ujcie znajdowao si a w okolicach dawnego lotniska, to zupenie nowa dla mnie informacja. Dodaj jeszcze jeden widok.
Chyba warto zwrci uwag, e to, co wida w tle tych starych zdj, to regularna powd. Czyby to wysadzony most do spki z kr tak zatamowa rzek? A przy okazji pytanie do znawcw: czy widoczni na zdjciu wojacy to Rosjanie, czy te Niemcy w zimowych mundurach?
A przy okazji pytanie do znawcw: czy widoczni na zdjciu wojacy to Rosjanie, czy te Niemcy w zimowych mundurach?
Znawc nie jestem ale wydaje mi si, e s to Rosjanie...
Rosjanie w swych charakterystycznych zimowych czapach
Jeszcze jedno ujcie
w tle widoczny budynek gazowni i chrakterystyczne zbiorniki gazu z ruchomym stropem. Wida, e gazownia nie pracuje bo zbiorniki puste.
Kolejny widok na stacj pomp. Tym razem z przeomu XIX i XX wieku. W tle koszary. Na miejscu tego wysokiego budynku na drugim planie stoi dzi szpital wojskowy. Budynek z wysokim kominem (kotownia?) istnieje do dzisiaj. Nieco inaczej wyglda tylko komin. Niesamowite jak to si wszystko zmienio. W lewym dolnym rogu wida chyba rzek a na niej dk. Brak nasypu z torami? Wyglda jakby stacja pomp staa na poziomie torw.
Zdaje si, e budynek ten sta po przeciwnej stronie torw w stosunku do tego widocznego na wczeniejszych zdjciach w temacie, nasyp jest za po prawej.
z ca pewnoci bo nasyp ma kilka metrw wysokoci , a nad rzek jest wysoki wiadukt. W miejscu tego budynku na zdjciu potem powsta most do ulicy Szkolnej, ktry teraz nie prowadzi nigdzie bo jednostka pochona ulic w czasie budwy nowego szpitala
Macie racj. Moga znajdowa si w zaznaczonym miejscu.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|