|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Okna zrobiłem z forniru 0,5 mm (wawa, brzoza, jesion - biel). Przygotowałem kilka pasków ok. 1 cm szerokości w klipsach (na skrajne fornir bukowy) i po trasowaniu zrobiłem nacięcia na ok. 3/4 mm.
Z naciętych pasków odciąłem listewki ok. 2 mm szerokości.
Po przycięciu na długość wg projektu, złożyłem kratownice szprosów (analogicznie jak gretingi).
Dokleiłem listewki tworząc ramiak okna. Następnie na drobnoziarnistym papierze ściernym zeszlifowałem okna z obu stron do ok. 0,8 mm i nakleiłem na szybkę (klisza rentgenowska oklejona folią klejącą półprzeźroczystą).
Okno łukowe. Ramiak zrobiłem z forniru wygiętego na gorąco (na parze). Szprosy jak wyżej.
I gotowe okienko
co więcej powiedzieć, świetnie pokazane , jestem pod wrażeniem i techniki i efektu
Dzięki Emilu, mam nadzieję, że się jeszcze komuś przyda. Dzisiaj robiłem okna wg drugiego pomysłu na dwa sposoby. W pierwszym sposobie listewki przygotowywałem analogicznie jak w poście powyżej, tylko płytsze nacięcia na ok. 1/3 mm. Po sklejeniu ramiaka wygląda to tak.
I wkleiłem szprosy z nitki zaimpregnowanej i usztywnionej Caponem. Drugi sposób polega na sklejeniu ramiaka z dwoma pionowymi szprosami bez nacięć.
Trasowanie.
Rzazy na ok. 1/3 mm i szprosy poziome zrobione z nici usztywnionej Caponem (białą nić można oczywiście podbarwić herbatą, bejcą lub farbką na kolor jaki będziemy potrzebować, jeżeli nie chcemy malować).
Po zrobieniu okna zeszlifowałem do ok. 0,8 mm. Tak przygotowane okno można pomalować na biało lub na inny kolor. Ja caponuje, więc po pierwszym malowaniu włoski nie powinny się już unosić, ale najlepiej jest po wyschnięciu pierwszej warstwy lekko szlifnąć (zmatowić) powierzchnię i pomalować drugi raz. W razie potrzeby można te czynności jeszcze raz powtórzyć.
Szybkoschnącym CA przykleiłem do szybki.
Jak już pisałem szyby z kliszy i folii.
Szybki są zrobione z kliszy ze starego zdjęcia rentgenowskiego. Preparuję to w ten sposób: stare niepotrzebne zdjęcie rentgenowskie moczę w wodzie, następnie zeskrobuję zmiękczoną błonkę światłoczułą (to co jest zdjęciem) i pozostaje sztywna folia o niebieskim zabarwieniu, która idealnie nadaje się do szybek.
Zamiast kliszy rentgenowskiej można użyć grubszej folii z opakowań (np. kolekcji DeA, w pierwszych 2 zeszytach elementy były pakowane w taką folie).
Bezbarwną folię można pomalować lakierami transparentnymi (niekryjące, przeźroczyste) najlepiej w sprayu lub malować aerografem, z pędzla jeżeli są nierozlewne i szybkoschnące pozostają smugi.
Arkusiki grubszej transparentnej folii, bodajże A4, różne kolory można czasem kupić w punktach KSERO, gdzie bindują dokumenty - robią z nich okładki.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoĹź uczyÄ majÄ
nie umiejÄ
c sami? MuszÄ
pewnie nadĹoĹźyÄ kazania baĹniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsÄ
dkiem w wyjĹciowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodÄ, kto chce uczyÄ siÄ bez ksiÄ
Ĺźek. A kiedy strzyĹźesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczÄĹciu zachowuj spokĂłj umysĹu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|