|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Poszukuję info o Łąkach Staświnskich, czyli kiedy osuszono jezioro, jak się nazywało , kto to zlecił i dlaczego itd. Tylko proszę nie pisać że jest tam rezerwat bo nie ma
Jezioro Staświńskie /Staschwinen See/ spuszczono za panowania Fryderyka Wilhelma III. Ponieważ poszukiwano nowych terenów pod użytki zielone, zaczęto osuszać niektóre tereny podmokłe, w tym niestety i jezioro Stawińskie. Spuszczając jezioro Niemcy uzyskali ponad 1 500 ha łąk. Jezioro Stawińskie należało do jezior eutroficznych, płytkich – jego maksymalna głębokość to zaledwie ponad 2 metry, powierzchnia lustra wody ponad 1000 ha. Typ jeziora według typologii rybackiej: linowo - szczupakowe. Przez jezioro przepływała rzeka Staświnka, która swój początek bierze z jeziora Pamer. By osuszyć dokładnie jezioro Niemcy musieli przekształcić i uregulować naturalny ciek w kanał – Kanał Stawiński. Rzeka na tym odcinku została uregulowana i pogłębiona, tak aby woda z jeziora mogła swobodnie spłynąć do jeziora Wojnowo. Wtedy zaczęto prace melioracyjne mające na celu dokładne osuszenie terenu pojeziernego i przekształceniu go w łąki. Więcej na ten temat Szanowny Kolega może przeczytać w HISTORII MAZUR MAXA TOEPPENA. Niestety nie posiadam już tej książki, ale pamiętam, że dość dobrze Toeppen opisał jezioro Stawińskie, przy czym podawał daty kiedy zaczęto i ukończono meliorację Staschwinen See, których ja już nie pamiętam, zdaje się, że to były lata 1825-1835, ale to musisz już sam sprawdzić. Toeppen chyba podawał też odwołanie do niemieckiej literatury z której korzystał. Dziś łąki stawińskie w dużej mierze są nieużytkowane, porastają je krzaki inne chaszcze, gdzie prawdziwy raj mają dziki, łosie i inne zwierzęta. Niestety czasy się zmieniły i to co kiedyś przynosiło zyski, dziś zamienia się w bagno. Należałoby odtworzyć jezioro Stawińskie i użytkować je rybacko i rekreacyjnie, ale w dzisiejszych czasach jest to całkowicie niemożliwe. Niemcy z jednej strony osuszali tereny tam gdzie widzieli z tego widoczną korzyść, z drugiej zaś strony tam gdzie widzieli konieczność stworzenia nowych zbiorników wodnych, to je tworzyli jak np. jezioro Guber, jezioro Żabińskie. Jezioro Guber stworzono m.in. do celów rekreacyjnych, przed wojną i w czasie wojny był tam ośrodek wypoczynkowy „Mały Berlin” dla ówczesnej niemieckiej śmietanki.
Może w innym temacie ale o którym J. Żabińskim piszesz.? Możesz coś więcej podać na ten temat?
Może w innym temacie ale o którym J. Żabińskim piszesz.? Możesz coś więcej podać na ten temat?
Pisałem o jeziorze Żabińskim, które jest/było położne w gminie Banie Mazurskie, przy miejscowości Żabin, niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Jezioro Żabińskie powstało w wyniku budowy młyna wodnego na Kanale Irki, który bierze swój początek z jeziora Granicznego, poprzez Jagielskie, Żabińskie w okolicach Rapy wpada do starego koryta Węgorapy. Tak więc na obecnym Kanale Irki istniał młyn wodny, a na jego górnym stanowisku jezioro Żabińskie o powierzchni > 40 hektarów. Jezioro Żabińskie piętrzone było wówczas do rzędnej ~ 106,3 m npm. Po likwidacji młyna /prawdopodobnie w latach 70-tych/ i częściowo piętrzenia /pozostał stały próg/ woda z jeziora została spuszczona, a jego obszar odwodniony rowami. Pomimo tych działan część dawnego jeziora to nadal zabagniony nieużytek o glebach hydrogenicznych, porośnięty trzciną.
Wielkie DZIENX
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoĹź uczyÄ majÄ
nie umiejÄ
c sami? MuszÄ
pewnie nadĹoĹźyÄ kazania baĹniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsÄ
dkiem w wyjĹciowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodÄ, kto chce uczyÄ siÄ bez ksiÄ
Ĺźek. A kiedy strzyĹźesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczÄĹciu zachowuj spokĂłj umysĹu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|