|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Wklejam to zdjêcie równie¿ tutaj bo po pierwsze jest przecie¿ kolejowe a po drugie mo¿e nam kto¶ powie co to za drezyna? Byæ mo¿e, ¿e to jest fragment czego¶ wiêkszego?
Ja mam podejrzenie, ¿e to nie drezyna tylko ci±gnik kolejki w±skotorowej
No w³a¶nie. Najpierw my¶la³em, ¿e to co¶ jest ju¿ wykolejone bo tory wydawa³y mi siê za w±skie ale widoczne w±skie tory "pasuj±". Czy kto¶ z Was wie co¶ o kolei w±skotorowej na terenie czy te¿ w pobli¿u dawnej Sklejki? Zak³adam, ¿e w±ska kolej zbudowana by³a przez Niemców. Swoj± drog± ten ci±gnik zas³ania dok³adnie dawn± pla¿ê miejsk± a szkoda. S±dz±c po wieku operatorów to s± lata 1952-54.
Ja z dzieciñstwa pamiêtam na terenie Sklejki lokomotywê stoj±c± na uboczu, raczej nie u¿ywan±. Od strony ul. ¦l±skiej by³ wyjazd z terenu zak³adu, wyje¿d¿a³y stamt±d czêsto traktory wywo¿±ce trociny i inne odpadki drzewne na wysypisko (du¿a czê¶æ wybrze¿a Skiert±ga by³a takim wysypiskiem, od koñca lat 80. s± tam dzia³ki). Lokomotywa sta³a na lewo od tego wyjazdu, by³o j± widaæ przez p³ot. W³azili¶my na ni±, ale nic o niej nie potrafiê powiedzieæ.
Wklejam to zdjêcie równie¿ tutaj bo po pierwsze jest przecie¿ kolejowe a po drugie mo¿e nam kto¶ powie co to za drezyna? Byæ mo¿e, ¿e to jest fragment czego¶ wiêkszego? To nie drezyna, a lokomotywka przemys³owa stosowana na du¿ych budowach, cegielniach, cukrowniach, kopalniach torfu i w innych zak³adach przemys³owych. Od 1952 r. budowana na w±ski tor 600 mm jako typ Ns1 przez podberliñsk± fabrykê LKM (Lokomotivbau Karl Marx, do 1945: Orenstein & Koppel, O&K). Przynajmniej 72 takie lokomotywki kupi³ w NRD polski Metalexport. Pracowa³y np. w cukrowni Lublin, przy budowie kana³u Wieprz-Krzna i na wielu innych budowach wczesnego PRL-u. Lista zbudowanych lokomotywek ³±cznie z odbiorc± jest tu: http://www.achristo.homep...erstLKM_Ns1.htm Parê sztuk istnieje do dzi¶: http://www.feldbahn-guben...de/lkm47480.htm http://www.rail.lu/materiel/lob2martel.html http://www.feldbahn-gloss...der/Ns%201b.JPG Dla kolejek PKP z torem 600 mm (np. bydgoskie, myszyniecka, jarociñska) by³y o wiele za s³abe.
Podczas odgruzowywania Mor±ga a g³ównie starówki u¿ywano to co my nazywali¶my "wagonetki". Byæ mo¿e, tylko byæ mo¿e, ¿e te wagonetki by³y ci±gniête przez lokomotywkê widoczn± na zdjêciu. Tory ustawione by³y miêdzy innymi na dzisiejszej 11 Listopada a wiêc niezbyt daleko od miejca zrobienia tej fotki. O tych wiem z opowiadañ ale dobrze pamiêtam tory i wagonetki na starym mie¶cie. Wiem, ¿e z Rynku (dawnego) sz³y one do bagna, gdzie zrzucano gruzy. Na starówkê by³o od bagna pod górkê wiêc trzeba by³o mechanicznej si³y aby ciê¿kie wagonetki poci±gn±æ pod górkê. Trzeba jeszcze zapytaæ starszych. Ci bêd± wiedzieli. Lyck wielkie dziêki za wyja¶nienie pochodzenia tego stworu!
Lyck jedno pytanie (wiem ¿e jeste¶ ekspertem w dziedzinie kolejnictwa) – czy mo¿na w 100% wykluczyæ ze owa lokomotywa nie jest przedwojenna/wojenna z tego co wyczyta³em fabryka istnia³a jeszcze przed wojn±? Za³±czam tak¿e fotkê na której widaæ szyny w±skotorówki id±ce ze starówki w stronê rozlewiska (tak jak pisze Przeski – gruz nie nadaj±cy siê do wywózki na Warszawê jecha³ na rozlewisko).
Lyck jedno pytanie (wiem ¿e jeste¶ ekspertem w dziedzinie kolejnictwa) – czy mo¿na w 100% wykluczyæ ze owa lokomotywa nie jest przedwojenna/wojenna z tego co wyczyta³em fabryka istnia³a jeszcze przed wojn±? 100% pewno¶ci nie ma, ale jest tak z 80%. Lokomotywki Ns1 by³y wzorowane na przedwojennych wynalazkach firmy Jung o oznaczeniu EL 105: http://www.fgf-fotoalbum....ls.php?album=75 http://www.htw-dresden.de...ok66/index.html Jednak te maszyny ró¿ni± siê sporo od powojennych Ns1. Najwiêksze ró¿nice s± na przodzie (obudowa silnika) i w kszta³cie ramy.
Podobne wagonetku ¿ywano w Mor±gu przy odgruzowywaniu. Zdjêcie ze strony podanej przez Lycka.
Dziêki Lyck Czyli mamy ju¿ dwie lokalizacje w±skotorówek: starówka – okres odgruzowywania, sklejka czasy powojenne (pytanie czy przed wojn± i w trakcie tez istnia³a?). Dochodzi trzecia lokalizacja - tory od cegielni za Nowym Dworem do bocznicy na Obuchówku. (czerwone kropki na za³±czonej fotce) okres przedwojenny.
Nix LKM Karl Marx Sondern Halle Sanar
http://feldbahn.forumiere...-1-t1841-50.htm
MFG Andy
Vielen dank!
Czas odkurzyæ t± pó³kê ... Pan Leszek odpowiadaj±c na pytanie o lokomotywkê przy Sklejce napisa³ mi, ¿e "lokomotywka do sklejki przywieziona zosta³a kolej± na platformie po roku 50-tym. Przywieziono j± z "odzysku" z innego zak³adu decyzj± "wy¿szych w³adz". Pracowa³a tylko na terenie zak³adu i tylko czasami (nielegalnie) wyje¿d¿a³a po wagony na bocznicê dworca. Kolejarze przymykali oko na takie manewry, bo i oni mieli k³opoty z podstawieniem wagonów do Sklejki. To by³a lokomotywka szerokotorowa! Pamiêtam tê lokomotywkê, je¼dzi³em ni± kilka razy!!!" Pyta³em siê te¿ w jaki sposób pchano lub ci±gniêto wagonetki przy odruzowaywaniu Starówki i dowiedzia³em siê, ¿e "przy odgruzowaniu starówki lokomotywki nie by³o. Najczê¶ciej ludzie pchali rêcznie wagoniki-koleby po szynach w±skotorowych (!) u³o¿onych bezpo¶rednio na jezdni (takie jak w sklejce), czasami ci±gn±³ koñ wynajêty od pobliskiego ch³opa." Dziêki wielkie za te informacje.
Znowu wspomienia kolejowe pana Leszka. Tym razem wspomina o innej lokomotywce: " Przypomnia³a mi siê inna lokomotywka, a raczej ma³y parowóz, który sta³ na bocznicy za gazowni±. By³ bardzo podobny do tego z fotki . My¶lê, ¿e kocio³ wykorzystywany by³ do podgrzewania jakiego¶ materia³u bitumicznego. Mo¿e go kto¶ jeszcze pamiêta? Robili¶my wówczas z przyjacielem Wojtkiem filmy (8 mm) z ró¿nych dziwnych miejsc Mor±ga. Parowóz te¿ "zdjêli¶my", by³o to chyba w 1970 roku. Niestety film siê nie zachowa³." Poni¿ej fotka z lokomotywk± podobn± do tej, która sta³a w pobli¿u gazowni. Mo¿e nawet ta sama?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|