|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Oziorsk , do 1937 niem. Darkehmen, pol. Darkiejmy, lit. Darkiemis, w latach 1938-1946 niem. Angerapp) - miasto powiatowe w obwodzie kaliningradzkim (ok. 5 500 mieszkañców w 2005 roku) w Rosji. Miejscowo¶æ po³o¿ona nad rzek± Wêgorap±, oko³o 25 kilometrów na po³udniowy zachód od Gusiewa i 20 kilometrów na pó³nocny zachód od Go³dapi, w pobli¿u (10 km) granicy z Polsk±. Pierwsze wzmianki o Darkiejmach pochodz± z pocz±tków XVII wieku. Prawdopodobnie osada istnia³a ju¿ w wieku XVI. W 1615 powsta³ drewniany ko¶ció³, a w 1706 roku otwarto szko³ê. 10 stycznia 1726 roku miejscowo¶æ uzyska³a prawa miejskie. W 1754 zbudowano nowy ko¶ció³ murowany na miejscu starego (przebudowany w 1842). W po³owie XVIII wieku miasto posiada³o oko³o 1 000 mieszkañców. W wyniku starañ w³adz pruskich do miasta nap³ywali liczni imigranci z odleg³ych pañstw niemieckich, g³ównie z okolic Salzburga. W czasie wojny siedmioletniej miasto zosta³o powa¿nie zniszczone. W 1723 w pobli¿u Darkiejm za³o¿ono stajnie królewskie (króla Prus), które pó¼niej da³y pocz±tek s³ynnej stadninie w Trakenach. W 1777 wybudowano ratusz miejski. Po reformie administracyjnej Prus od 1818 roku miasto by³o siedzib± powiatu (Landkreis). W 1878 do miasta dotar³a linia kolejowa Wystruæ-Go³dap-E³k, jednak dworzec kolejowy by³ ulokowany oko³o 3 km od miasta we wsi Ströpken. Dopiero w 1913 roku po otwarciu linii kolejowej do G±bina (obecnie Gusiew) miasto zyska³o prawdziwy dworzec kolejowy. W 1886 uruchomiono pierwsze na terenie Prus Wschodnich elektryczne o¶wietlenie ulic. W 1907 roku uruchomiono elektrowniê miejsk±. W czasie dzia³añ wojennych podczas I wojny ¶wiatowej miasto zosta³o zajête przez armiê rosyjsk± i czê¶ciowo zniszczone (wschodnia czê¶æ miasta, 2 pierzeje rynkowe). Odbudowa miasta trwa³a do 1922 r. pod kierunkiem architekta okrêgowego Maula. W 1938 nazwê miasta zmieniono na Angerapp (niemiecka nazwa rzeki Wêgorapy), gdy¿ nazwa Darkehmen pochodzi z jêzyka litewskiego, co przeszkadza³o rz±dom nazistowskim. W 1939 roku miasto liczy³o 4336 mieszkañców. Miasto zosta³o zdobyte przez oddzia³y 2. Frontu Bia³oruskiego w dniu 22 stycznia 1945 roku. Po wojnie miejscowo¶æ przypad³a ZSRR. W 1946 roku jej nazwê zmieniono na Озёрск. Zabudowa miasta w czê¶ci zachowana, m.in. rezydencja rodziny Wiechert przy d. ul. Go³dapskiej z ok. 1920 r., ruina ko¶cio³a ewangelickiego z I po³owy XIX w., elektrownia wodna i m³yn. Info - Wikipedia ¬ród³o zdjêæ.
Kilka widoków z rynku.
Zniszczenia na wskutek dzia³añ I w.¶.(ebay)
Koszary piechoty.
Pozosta³e widoki z przesz³o¶ci.
Hej!
Temat ciekawy, dziêki za za³o¿enie. Proponujê by nie wrzucaæ do w±tku zdjêæ, które ju¿ s± w podanym przez Ciebie linku (albumie), szczególnie tych wykonanych wspó³cze¶nie - sa one w³a¶no¶ci± ich autora. Ka¿dy kto bêdzie zainteresowany tematem zapewne przejrzy sobie podany link. Proponujê skupiæ siê na nieujêtych w albumie zdjêciach, tych bardziej ulotnych z aukcji itp. Jesli mo¿esz dokonaj poprawek.
pzdr pucior
EDIT: wykasowa³em wspó³czesne zdjêcia
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|