|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Postanowiłem założyć nowy wątek poświęcony dawnej wsi a obecnie jednej z dzielnic Ełku. Zapraszam do zamieszczania starych zdjęć oraz do podzielenia się znanymi Wam ciekawostkami…
Wieś Sybba (od 1938r. Walden) była najchętniej wybieranym miejscem odpoczynku mieszkańców miasta Lyck. Wg. zebranych informacji znajdowały się tam, co najmniej dwa domy wypoczynkowe. Pierwszy to Kurhaus Sybba – budynek zachował się do dziś, lecz z biegiem lat utracił swój dawny urok (fotki nieco później). Waldschänke (leśna gospoda) – z ustaleniem lokalizacji tego budynku jest mały problem. felini tak pisał o nim na swoim blogu: http://elkiinnefoto.wordp...4/waldschanke/. Mi jednak wydaję się, że owa gospoda znajdowała się przy strzelnicy… Spójrzcie na mapkę… Miejsce oznaczone jako Whs. (Wirtshaus-gospoda). Całkiem możliwe, że to jest właśnie Waldschänke...
Jakie pochodzenie nazwy?
Waldschanke mogł być, moim zdaniem , tam gdzie zlokalizowany CENTROMAG. Miejsce to "dyktuje" mapa.
Waldschanke mogł być, moim zdaniem , tam gdzie zlokalizowany CENTROMAG. Miejsce to "dyktuje" mapa.
Możesz konkretniej napisać gdzie znajduję się CENTROMAG? Bo jeśli dobrze kojarzę to chodzi o miejsce oznaczone na mapie jako S.W. Dziś (podobnie jak kiedyś) jest tam tartak…
Widok wyżej wspomnianego Kurhaus Sybba kiedyś i dziś...
Po obejrzeniu starych pocztówek można stwierdzić, że prawie w „nienaruszonym" stanie przetrwał obie wojny. Obecny stan budynku został tak „cudownie” przebudowany kilka lat temu. Jeszcze co najmniej 5 lat wstecz werandy budynku były na swoim miejscu. Obecnie jak widać niestety ich już tam nie ma
Miejsce oznaczone na mapie SW jest w rozwidleniu torów,czyli pomiędzy Szyba Wsch. a Szyba Zach. i jest to tartak. Do CENTROMAG'u zaś wiedzie droga pierwsza po prawej za przystankiem Szyba Wsch. tuz za grobem rosyjskich żołnierzy. Droga ta jest asfaltowa tylko do Centromagu a potem jest gruntową i można nią dijechać do Ostegokołu przed Prostkami. Na mapie Waldschanke jest po lewej stronie tuż przed strzelnicą a CENTROMAG po prawej.
Co do obecnego wyglądu dawnego Domu Wczasowego FWP: ZACISZE to i tak możemy dziękować losowi, że miasto wygrało niejasną sprawę z niby właścicielem, który nie miał funduszy na zapłacenie pełnej należności a tymbardziej nie miałby pieniędzy na renowację budynku. To co teraz jest jest jakimś kompromisem ale nie najlepszym. Śmiało można powiedzieć, że zgniłym. Jedynymi zadowolonymi z tego są dzieci niepełnosprawne bo mają tu swoje warsztay terapii zajęciowej.
to już nie CENTROMAG a Agencja Rezerw Materiałowych ul. Wilcza 2 . Strzelnica była już w czasach gospody i oznaczona jest Schiess . Szybę mieszkańcy Lycku nazywali tez żartobliwie jako klein Grajewo, pownieważ było miejscem handlu i przemytu w którym czynnie uczestniczyli mieszkańcy owego miasteczka . Nie trzeba więc było jeżdzic do Grajewa bo Grajewo przyjeżdżało do Ełku , razem z jego mieszkańcami i towarami a może i innymi atrakcjami ? Budynki Agencji są jednak jakby dalej niz lokalizacja gospody ? W wolnej chwili przespaceruje sie tam, może coś zostało ?
Budynki Agencji są jednak jakby dalej niz lokalizacja gospody ? W wolnej chwili przespaceruje sie tam, może coś zostało ?
Dzięki za sprostowanie… Oczywiście prawdopodobne miejsce gospody znajdowało się nieco bliżej wjazdu na ul. Wilczą. Teren już sprawdzałem, nie ma tam teraz nic szczególnego… Mam jedną (nie zbyt ciekawą) fotkę. Jednak może zauważysz coś jeszcze, byłem tam bardzo krótko, ponieważ przegonił mnie deszcz
I kilka fotek...
Jakie pochodzenie nazwy?
Niestey nie dotarłem do tego, wiem tylko, że funkcjonowała także nazwa przez jedno "B" (Syba), zaś Mazurzy wymawiali nazwę wsi "Zyba".
Stare widokówki z Szyby i stan obecny
ul. Grajewska
ul. Kolejowa
http://www.sztetl.org.pl/...1259&lang=en_GB
adam supel w drugim wyd. swojej ksiazki "elk stolica mazur" zamiescil kilka ciekawych zdj. kurortow na szybie.
w elckiej ksiazce telefonicznej z 1940 r. znalazlam nst. adresy: - gliemann, hermann, rest., walden, dorfstr. 1; tel.: 436 - leimann, kurhaus walden; tel.: 744 - sensbrowski, gastwirt. (... - nieczytelne) b. walden; tel.: 472 - waldschenke walden u. steinbecks konditorei; tel.: 274
znalazlam jeszcze w necie pocztowke, wyd. przez studio fotograficzne zerkowskiego, ktora przedstawia kurort leimanna; napis glosi: "KDF. Heim - Walden bei Lyck, Ostpr." czyzby kraft durch freude?
Prawidłowe odcyfrowanie skrótu! :)
Znalazłem jeszcze kilka fotek z Szyby:
Dzięki za zdjęcia
Udało mi się zidentyfikować kolejny budynek uwieczniony na pocztówce wrzucony przez fjordane. Budynek zachował się w niemal takim samym stanie jak z epoki, zachowały się również miejsca na szyldy reklamowe, elewacja oraz dach...
Zdjęcia zrobione prawdopodobnie w latach 50 przedstawiają jakieś wyścigi kolarskie, pochodzą z prywatnych zbiorów rodziny mieszkającej na Szybie… Na ulicy jeszcze jest poniemiecki bruk oraz kamienne słupki wzdłuż drogi (takie same zachowały się do dziś w Ełku przy ul. Zamkowej).
BzJ - dzięki za fajne składanki i porównania stanów obecnych i tych sprzed kilkudziesięciu lat. Często takowe wypadają z niekorzyścią dla czasów współczesnych - tu oprócz Kurhausu (balkony i paskudna przybudówka) nie jest źle.
Właścicielem gospody w której mieściła się restauracja"Zur Waterkant" był F. Bubritzki. Pierwsza pocztówka wklejona przeze mnie w lewym górnym rogu przedstawia restauracje, której właścicielem był R. Frozek. Friedrich Leimann był właścicielem Kurhaus oraz kąpieliska nad jeziorem Selment Mały. Natomiast właścicielem Waldschanke przed I wojną światową był August Grinda. Przedstawiana na wielu pocztówkach z przełomu XIX/XX wieku drewniana gospoda nie przetrwała I wojny światowej. Zdjęcia zniszczonej gospody przedstawiają ją, jako budowlę murowaną, może tuż przed wojną została rozbudowana. Po wojnie Kurort Waldschanke został odbudowany w nowym stylu. Czy w tym samym miejscu?... Jego właścicielem był Karl Steinbeck.
Pocztówka znaleziona na ebayu… Biały budynek z lewej strony to restauracja „Zur Waterkant” jak widać była przy dzisiejszej ul. Grajewskiej. Większość domów nie zachowała się do dziś. Myślę, że cała widoczna zabudowa przetrwałą wojnę i wyburzono ją dopiero podczas przebudowy/poszerzenia ulic w kierunku Nowej Wsi oraz Rajgrodu.
Po raz kolejny udało mi się zidentyfikować kilka archiwalnych widoków.
Na początek pocztówka, którą wcześniej wrzucił już pucior
budynek na pierwszym planie przypomina typową wschodniopruską szkołę
Zgadza się... to była kiedyś szkoła. Natomiast po wojnie znajdował się tam zakład krawiecki "Praktyczna Pani" oraz drukarnia.
Dawny dworzec Szyba Wschód...
Przed wojną sklep E.Sokołowski, dziś budynek mieszkalny...
Bzj, dzieki za bardzo fajne porownania pocztowek ze stanem obecnym!
na ebay'u pojawil sie komplent zdj. przedstawiajacy mrozy (zdj. po prawej) i szyby. niestety o niskiej rozdzielczosci.
w ksiazce "mazury garbate" w. kujawskiego jest rozdzial "tatarskim szlakiem z szyby do prostek", a w nim nst. zdj.:
W budynku na ul.Kolejowej 20 jeszcze w latach 60-tych była szkoła podstawowa dopiero po wybudowaniu szkoły na ul.Grajewskiej zmkieeniło się przeznaczenie tego budynku. Faktycznie ulokowano tam w nim ośrodek Praktyczna Pani, filię Miejskiej Biblioteki Publicznej a potem w latach 90-tych była prywatna drukarnia. Obiekt w czasach, gdy był jeszcze szkołą wykorzystywano na ośrodek kolonijny. Tak było i w 1961 r. gdy byłem odpowiedzialny za uruchomienie nieczynnej pompy na podwórku szkoły i zabezpieczenie kąpieliska na ul. Wczasowej. Dawne dzieje!
Znalazłem jeszcze jedną pocztówke z Szyby...
BzJ - trochę tych stanowisk tam było
Z wątku Ełckie zagadki
Dla uzupełnienia Znalezione na ebay'u
Pocztówka, której nie było jeszcze w watku:
Długo zastanawiałem się nad napisaniem tego postu. Postanowiłem ustalić czy budynek przy ulicy Grajewskie 18 jest obiektem dawnej leśniczówki. Studiując m-blatta można dostrzec lokalizację leśniczówki (F.- Försterei). Porównując tą pozycję ze współczesnym zdjęciem satelitarnym na zumi.pl zrobiłem przykładową mapkę (nie musi być to dokładne zaznaczenie kompleksu leśniczówki). Na przełomie XIX i XX wieku, nadleśniczym był Adam Skowronek, który miał trzech synów, a jednym z nich był Fritz. Frritz był autorem wielu książek, a jego największym dziełem była książka pt. „Księga Mazur”, która stała się bestsellerem. Nieco więcej można o nich przeczytać na tej stronie: http://historia24.elk.pl/?page_id=2
Z moich badań wynika, iż budynek przy ul. Grajewskiej stanowił nieodzowny element leśniczówki, który wg. mnie zachował się do dziś. Może ktoś z Was ma coś ciekawego na temat domu rodzinnego Skowronków?
Fotki i wycinek z mapy wrzucam poniżej.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoĹź uczyÄ majÄ
nie umiejÄ
c sami? MuszÄ
pewnie nadĹoĹźyÄ kazania baĹniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsÄ
dkiem w wyjĹciowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodÄ, kto chce uczyÄ siÄ bez ksiÄ
Ĺźek. A kiedy strzyĹźesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczÄĹciu zachowuj spokĂłj umysĹu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|