|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Dreikaiserbrunnen ( Fontanna Trzech Cesarzy ) na początek, czyli pomnik i fontanna w jednym. Fontanna Trzech Cesarzy znajduje się na Placu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odsłonięcie tego pomnika nastąpiło 19.08.1907 roku. Granitowy pomnik poświęcony był trzem cesarzom Niemiec, którzy w 1888 roku rządzili państwem niemieckim: Wilhelmowi I, Fryderykowi III i Wilhelmowi III. W latach sześćdziesiątych XX wieku granitowy obelisk zdemontowano W miejsce kilkutonowej iglicy wstawiono betonową rzeźbę Trzech Syren. W dniu 1 maja 2004 r. – wejścia Polski do Unii Europejskiej – przywrócony został pierwotny wygląd fontanny. Od tego momentu nosi ona nazwę Pomnika Jedności Europejskiej, a zamiast wizerunku trzech cesarzy widnieją na niej herby Ostródy, Osterode am Harz (miasta partnerskiego Ostródy) oraz Unii Europejskiej http://www.mazury.ostroda...78/105/lang,pl/ foto: archiwum własne pierwsza (źródło Dawna Ostróda...) przedstawia moment odsłonięcia pomnika
Fotki współczesne
Jeden z najpopularniejszych widoków na przedwojennych pocztówkach. Pomnik, poświęcony żołnierzom poległym w wojnach austriacko - pruskich w latach 1864, 1866 i wojnie francusko- pruskiej 1870-71. Po II Wojnie Światowej na oryginalnym postumencie ustawiono Pomnik Tadeusza Kościuszki, Naczelnika Insurekcji z 1794 roku, wykonany przez pracowników P.K.P. Opis: www.mazury.ostroda.pl/content/view/82/109/lang,pl/ Foto: Archiwum prywatne Pod współczesną tablicą podobno znajduje się oryginalny napis
Pod współczesną tablicą podobno znajduje się oryginalny napis
Czy wiadomo jak brzmiał ów napis?
Czy wiadomo jak brzmiał ów napis? Niestety nie posiadam już oryginałów, a skany są niewyraźne, moje dwuletnie poszukiwania w tym kierunku też nie przyniosły rezultatu.
Pomnik pierwotnie umiejscowiony przed Seminarium przy obecnej ul. Jana Pawła II, w 1949r. rozebrany, następnie kilkadziesiąt lat przeleżał na terenie obecnej straży pożarnej przy Drwęcy by znaleźć się obok pomnika poległych lotników przy ul. Chrobrego. Nie mogę znaleźć dokładnych danych więc tekst trochę ogólnikowy, jak znajdę to uzupełnię. Zdjęcia cz/b z Dawna Ostróda... pozostałe własne
Uzupełnienie powyższego postu: fragment pomnika spoczywał na terenie przyzamkowym a następnie przy ul. Filtrowej (ob. teren straży) do 1994r.
Kolejny przedwojenny pomnik, który przetrwał, zacytuje fragment z n/w strony
Mimo wielu publikacji prasowych i zgłoszeń do lokalnych władz samorządowych oraz Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Olsztynie brakowało dobrej woli ze strony urzędników by ustawić, ważącego około jednej tony, zaginionego świadka historii. Pod koniec października 2002 roku, po wcześniejszych rozmowach z inspektorem PSOZ Wiktorem Knercerem, postanowiliśmy ustawić pomnik plebiscytowy, który do tej pory leżał przewrócony i zapomniany w parku za "Park Hotelem". Własnym kosztem, po oczyszczeniu przyległego terenu z liści i nieczystości, ustawiliśmy głaz na miejscu, na którym stał przed II Wojna Światową. Stało się to w przededniu 82 rocznicy (31.10.1920r.) przekazania stronie polskiej trzech wsi powiatu ostródzkiego, które po plebiscycie z 11 lipca 1920 roku znalazły się w granicach Polski. Mimo tego, że głaz ten upamiętniał niemieckie zwycięstwo w plebiscycie, to jest on elementem historii również naszego państwa http://www.sasinia.ostrod...edzialania.html fotka cz/b : Dawna Ostróda pozostałe moje z 2008r. pierwotnie napis był złoty
zachowaną bryłę pomnika z lat 20. XX w., poświęconego ośmiu zawodnikom piłkarskiego Osteroder Fussballvereins, którzy zginęli w I wojnie światowej. cytat z http://www.naszaostroda.p...1449&Itemid=485 foto: Kelim 2009 Pomnik znajduje się na stadionie Sokoła przy ul. 3 maja Nie mam pojęcia jak wyglądał, brak przedwojennych fotografii, opisów
Pomnik stał u zbiegu ulic Mickiewicza i Olsztyńskiej pierwszy arch. własne, drugi :Dawna Ostróda
Fotki z tego lata, pomnik przerobiony na współczesną kapliczkę, na dole dla porównania fragment starej widokówki
Poświęcony funkcjonariuszom MO i SB., dokładny napis "W HOŁDZIE POLEGŁYM FUNKCJONARIUSZOM MO I SB" odsłonięty został 9-05-1970r. W 1992r. została "zdjęta cichcem" ,cytuje za Gazetą Ostródzką. Na pomniku widnieje berlingowski orzeł i grunwaldzkie miecze. Później podjęto próbę reaktywacji pomnika z tekstem na tablicy "Ku czci poległych w obronie bezpieczeństwa i ładu publicznego", ale stosunkiem głosów 8:10 wniosek upadł. Dla bezpieczeństwa pomnik chciano przenieść pod nową komendę policji. Kolejne trzy fotki dotyczą pomnika poświęconego funkcjonariuszom poległym po II WŚ
Szczegóły opisu na tablicach
Więcej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Gizewiusz Pomnik usytuowany na cmentarzu Polska Górka
Usytuowany pierwotnie w centrum cmentarza poległych żołnieży z I WŚ, cmentarz zniknął, ale pomnik-krzyż przetrwał
Nie ma to jak dobre pomysły: http://polskalokalna.pl/w...ki,1436436,3286
Pomnik w Ostródzie "do przeróbki"
Wtorek, 9 lutego (08:29)
Władze Ostródy chcą przerobić pomnik ku chwale funkcjonariuszy MO i SB na Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej. Monument, który ma po zmianie upamiętnić 600-lecie bitwy, wymaga niewielkiej przeróbki. Ma już dwa miecze i orła, należy tylko włożyć mu koronę.
Projektem uchwały w sprawie rekonstrukcji i nadania nazwy nowemu pomnikowi zajmą się 19 lutego podczas sesji radni miejscy Ostródy.
W uzasadnieniu uchwały wiceburmistrz Ostródy Olgierd Dąbrowski i przewodniczący rady miejskiej Czesław Najmowicz napisali, że aby upamiętnić rocznicę bitwy pod Grunwaldem, radni chcą istniejącemu już pomnikowi stojącemu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Grunwaldzkiej nadać nazwę Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej. Na pomniku zainstalowana ma zostać tablica z napisem "Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej 15 VII 1410 - 15 VII 2010 - Praojcom na chwałę" w 600. rocznicę - Mieszkańcy Ostródy". Według pomysłodawców, pomnik ma zostać odsłonięty dokładnie w rocznicę bitwy. Jak dowiedział się PAP, pomnik Bitwy Grunwaldzkiej powstanie dzięki niewielkiej zmianie dawnego pomnika ustawionego w hołdzie poległym funkcjonariuszom MO i SB. Został on odsłonięty 8 maja 1970 roku i upamiętniał funkcjonariuszy UB, którzy zginęli tuż po wojnie walcząc z partyzantami- przeciwnikami nowego ustroju.
Jak powiedział przewodniczący rady miejskiej w Ostródzie Czesław Najmowicz (PiS), nie należy burzyć pomników. - Tablica na pomniku w hołdzie poległym funkcjonariuszom została zdjęta na początku lat 90. i od tamtego momentu pomnik niszczał, nie posiadał żadnej oficjalnej nazwy ani tablicy, więc pojawiła się okazja, by uporządkować ten stan rzecz - wyjaśnił Najmowicz.
- Zawsze znajdą się krytycy i przeciwnicy. Przez 20 lat nikt z tym pomnikiem nic nie zrobił, a teraz, gdy nadarza się okazja, to warto zagospodarować ten obiekt - ocenił. Jego zdaniem, są dwa wyjścia: albo pomnik przemianować, albo go zburzyć. O losach obiektu zdecydują radni.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiadając na wniosek burmistrza Ostródy pozytywnie zaopiniowała pomysł rekonstrukcji pomnika, zaznaczając jednak, że jego wystrój należy uzupełnić poprzez nałożenie orłu korony.
Sekretarz generalny Rady Andrzej Przewoźnik powiedział, że rada rozpatrując wniosek władz Ostródy nie miała pełnej informacji o przeszłości pomnika. - Pomniki przerabia wiele samorządów, chodzi jednak o to, by konotacje nie zakłóciły odbioru nowego pomnika - zastrzegł Przewoźnik. Poinformował, że wydał polecenie, by jeszcze raz zająć się sprawą ostródzkiego obiektu.
W Ostródzie przerobiono już dwa pomniki. Jak przypomniał Najmowicz, z pomnika upamiętniającego trzech cesarzy niemieckich powstał pomnik Jedności Europejskiej - odsłonięty, gdy Polska wchodziła do UE.
Portrety cesarzy znajdujące się w niszach zastąpiły herby Ostródy, partnerskiego niemieckiego miasta Osterode am Harz i Unii Europejskiej. Inny pomnik, upamiętniający niegdyś pruskiego żołnierza, został przerobiony na pomnik Tadeusza Kościuszki. Żołnierze Armii Czerwonej strącili z cokołu postać oficera, który trzymał pruski sztandar, i wyrwali pamiątkową tablicę. Na ocalałym postumencie ustawiono tuż po wojnie postać Tadeusza Kościuszki.
W ubiegłym roku o tym ostatnim było głośno, gdy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja warty zaciągnęli przy nim członkowie bractwa rycerskiego przebrani za Krzyżaków.
źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
Przeróbki to nasza specjalność
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoĹź uczyÄ majÄ
nie umiejÄ
c sami? MuszÄ
pewnie nadĹoĹźyÄ kazania baĹniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsÄ
dkiem w wyjĹciowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodÄ, kto chce uczyÄ siÄ bez ksiÄ
Ĺźek. A kiedy strzyĹźesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczÄĹciu zachowuj spokĂłj umysĹu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|