|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
A ja w³a¶nie popijam "syropek z czubeczków", jak nazywa³y go zawsze moje dzieci. M³ode przyrosty ¶wierku, czyli wspomniane "czubeczki" przesypujê cukrem i upycham ciasno w s³oiczku. Po kilku dniach w s³oiczku powstaje pyszny syrop. Niestety, nie potrafiê go przechowywaæ, wiêc pijemy na bie¿±co.
To mo¿e najbardziej uniwersalna nalewka, a mianowicie ratafia?
Do s³oja nalewamy spirytus albo wódkê i wrzucamy kolejno dojrzewaj±ce owoce. Mo¿na dodaæ cukier, migda³y, aromaty. Owocki sobie stoj± w s³oiku i nalewka dojrzewa od wiosny do jesieni.
W³a¶nie wczoraj zosta³y zalane wisnie (z w³asnego ogródka) spirytusem zmieszanym z wódencj± - teraz przyjdzie czekaæ a¿ naleweczka nabierze odpowiedniej mocy i smaku
Wczoraj w necie trafi³am na takie przepisy na nalewki:
Jab³kowa na trawienie Kilogram ¶wie¿ych jab³ek (najlepiej lekko kwaskowych) umyj, osusz i usuñ ogonki. Pokrój w kostkê (nie usuwaj pestek) i wrzuæ do s³oja. Zasyp 30 dag cukru, dodaj 4-5 go¼dzików i ma³y kawa³ek cynamonu. Zalej litrem spirytusu (wszystkie owoce musz± byæ przykryte). Odstaw na 6 tygodni w ciemne, ciep³e miejsce. Nastêpnie nalewkê przeced¼ do drugiego s³oja, a po kilku dniach przefiltruj (np. przez kilka warstw gazy lub przez papierowy filtr do kawy) i rozlej do butelek. Zamknij i odstaw na 2 miesi±ce w ciemne, ch³odne miejsce.
Pigwówka na nadci¶nienie Kilogram owoców pigwy umyj, osusz, obierz i pokrój na kawa³ki. Pestki usuñ. Owoce w³ó¿ do s³oja i zalej pó³ litra wódki i pó³ litra spirytusu. Zamknij i odstaw w ciep³e i ciemne miejsce. Co kilka dni potrz±saj s³ojem. Po 2 miesi±cach nalewkê zlej do butelki albo s³oja, a owoce zasyp 0,5 kg cukru. Oba naczynia szczelnie zamknij, odstaw w ciemne miejsce na miesi±c. Gdy cukier siê rozpu¶ci, syrop przeced¼ i zmieszaj z nalewk±. Odstaw na tydzieñ. Nastêpnie przefiltruj i rozlej do butelek. Zamknij i odstaw na 3 miesi±ce w ciemne, ch³odne miejsce.
Z dzikiej ró¿y na niedobór wit. C Umyj i osusz 1 kg owoców dzikiej ró¿y (zebranych po pierwszych przymrozkach). Owoce pokrój i usuñ nasiona. Mi±¿sz wsyp do s³oja i zasyp 0,5 kg cukru. Odstaw w ciemne, ciep³e miejsce, a¿ pu¶ci sok (ok. 2 tyg.). Po tym czasie owoce zalej litrem wódki i odstaw na 14 dni. Co jaki¶ czas potrz±saj s³ojem. Nastêpnie nalewkê przefiltruj i przelej do butelek. Zamknij i odstaw w ciemne, ch³odne miejsce na 3 miesi±ce.
Z aronii na wzmocnienie serca Kilogram ¶wie¿ych (lub mro¿onych) owoców aronii umyj, osusz i wsyp do szklanego s³oja. Zasyp 0,5 kg cukru i zalej litrem spirytusu. Dodaj laskê wanilii i ma³y kawa³ek imbiru. S³ój zamknij i odstaw w ciep³e, ciemne miejsce na 2 tygodnie. Co kilka dni nim potrz±saj. Po tym czasie nalewkê przefiltruj i przelej do butelek. Zamknij i odstaw w ciemne, ch³odne miejsce na 3 miesi±ce.
Z czarnego bzu na przeziêbienie Kilogram dojrza³ych owoców czarnego bzu umyj, osusz i usuñ szypu³ki. Wsyp do s³oja i zalej litrem spirytusu. Naczynie zamknij i postaw w s³onecznym miejscu. Od czasu do czasu potrz±saj s³ojem. Po 2 tygodniach przygotuj syrop. Do 0,5 litra wody dodaj 0,5 kg cukru, 5 go¼dzików, kawa³ek cynamonu i otart± skórkê z jednej cytryny. Zagotuj. Przestudzony syrop wlej do s³oja z nalewk± i zamieszaj. Odstaw na kolejny tydzieñ. Nastêpnie nalewkê przefiltruj, przelej do butelek i zamknij. Odstaw na 3 miesi±ce w ciemne, ch³odne miejsce.
Lawendowa na uspokojenie Do s³oja wsyp 15 ³y¿ek suszonych kwiatów lawendy. Zalej litrem rozcieñczonej wódki (pó³ litra alkoholu na pó³ litra wody). Zamknij i odstaw na 2 tygodnie w ciemne, ciep³e miejsce. Co kilka dni potrz±saj s³ojem. Nastêpnie przefiltruj i przelej do butelki. Zamknij i odstaw na miesi±c w ciemne miejsce.
Nagietkowa na wzmocnienie Do s³oja wsyp 10 ³y¿ek suszonych kwiatów nagietka i zalej 0,5 litra wódki. Zamknij i odstaw na 2 tygodnie w ciep³e, zacienione miejsce. Co kilka dni potrz±saj naczyniem. Po tym czasie nalewkê przefiltruj i rozlej do butelek. Zamknij i odstaw na miesi±c w ciemne miejsce.
Kminkowa na wzdêcia Rozgnieæ w mo¼dzierzu 4 ³y¿ki kminku i przesyp do s³oja. Zalej pó³ litra spirytusu. Zamkniêty s³ój odstaw na 2 tygodnie w ciemne i ciep³e miejsce. Co jaki¶ czas nim potrz±saj. Nastêpnie rozpu¶æ 35 dag cukru w 0,5 l wody i zagotuj. Dolej nalewkê z kminkiem, przykryj i podgrzewaj na bardzo ma³ym ogniu przez 10 min (nie gotuj±c!). Gdy p³yn ostygnie, przeced¼ go i przelej do s³oja. Zamkniête naczynie odstaw w ciemne, ciep³e miejsce. Po 3 dniach przefiltruj i rozlej do butelek. Zamknij i odstaw na miesi±c w ciemne miejsce.
Any¿ówka na bóle ¿o³±dka Do szklanego s³oja wsyp 2,5 ³y¿ki any¿u, 5 go¼dzików, jeden kawa³ek cynamonu i pó³ ³y¿eczki cienko pokrojonej skórki cytrynowej. Zalej litrem wódki, zamknij i odstaw na miesi±c w ciep³e, ciemne miejsce. Od czasu do czasu potrz±saj s³ojem. Nastêpnie nalewkê przefiltruj i przelej do butelek. Zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 2 miesi±ce.
Co s±dzicie o tych zdrowotnych w³a¶ciwo¶ciach nalewek?
ja szukam sprawdzonego przepisu na nalewkê z orzechów - nie macie mo¿e takiej pewnej recepty?
Mam pytanie.... w czym (jakie naczynie) robicie te nalewki? Dosta³am litr spirytusu ... mo¿e i ja spróbujê cos zrobiæ ?
Ja robiê w wielkim s³oju.
Wiem, ¿e najwa¿niejszy jest odpowiedni moment zerwania orzechów. Nie mog± byæ ani zbyt zielone, ani zbyt dojrza³e. Moja znajoma po prostu zalewa³a je spirytusem i trzyma³a oko³o 2 tygodni, potem zlewa³a i ewentualnie rozcieñcza³a. Ale poniewa¿ nalewkê robi³a w celach leczniczych, wiêc zwykle zostawia³a sam spirytus.
Co do leczniczych nalewek, to s±siad opowiada o ¿mijówce, któr± u niego w górach siê robi³o. Na wiosnê polowa³o siê na ¿mije (im m³odsze tym lepsze) i po zabiciu zalewa³o spirytusem. Oczywi¶cie ¿mijówki siê nie pi³o, tylko stosowa³o do nacierania.
W tym roku po raz pierwszy robi³am nalewkê. Mia³am z dzia³ki pigwê, a wiêc jest pigwówka. PYYYYSZNA!!! . Konsystencjê ma lekko oleist±, ale smak....! Ju¿ próbowali¶my po sznapsiku , ale reszta zostaje do degustacji na ¶wiêta. A na wiosnê startujê z innymi owocami.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|