|
witaaj na portalu mArTy.. =] peace
|
Jak wiadomo kiedy¶ w E³ku znajdowa³o sie lotnisko. W tym w±tku chcia³bym zebraæ wszelkie informacje na jego temat. Od siebie mogê napisaæ kilka zdañ…
W wiêc zaczynam
Dok³adn± datê powstania chyba trudno bêdzie teraz okre¶liæ, ale z tego co mi wiadomo wykorzystywane by³o ju¿ podczas pierwszej wojny ¶wiatowej lecz wtedy mia³o ono jedynie charakter polowy (cumowa³y tu sterowce). Zapewne przed wybuchem drugiej wojny ¶wiatowej albo podczas jej trwania zosta³o nieco zmodernizowane, aby mog³o przyjmowaæ wiêksze ilo¶ci maszyn. Stacjonowa³a tam eskadra samolotów (III./K.G. 2) typu Dornier Do17 (w ilo¶ci 41 sztuk) dowództwo obejmowa³ Oberstleutnant Conrady. Bra³y one czynny udzia³ w napa¶ci na Polske potem na ZSRR. Samoloty z E³ku chroni³y tak¿e g³ównej kwatery Hitlera w Wilczym Szañcu.
Co do lokalizacji jest kilka teorii… Prawdopodobnie ca³y kompleks lotniska by³ dosyæ du¿y, wg. zebranych informacji zajmowa³o ono obszar obecnych Zak³adów Miêsnych, dzia³ek przy ul. Suwalskiej, ul. Przemys³owej oraz dzisiejszego ronda i obwodnicy. Geograficzne po³o¿enie wg. ¼róde³ z Internetu: N53 49 50 E22 23 45. Do dzisiejszych czasów zachowa³o siê ma³o ¶ladów po by³ym lotnisku: czê¶ci pasów dojazdowych (le¶na droga po lewej stronie jad±c do Augustowa w pobli¿u ogródków dzia³kowych), betonowe pozosta³o¶ci na trasie E³k-Szeligi, pozosta³o¶ci po budynkach technicznych na terenie Zak³adów Miêsnych. W lasach znajduj± siê tak¿e okopy prawdopodobnie s³u¿y³y do ewentualnej obrony lotniska z ziemi.
Przy drodze do Augustowa zakopane by³y w ziemi zbiorniki na paliwo. Po wojnie zosta³y zabrane do bazy CPN w Wali³ach. Równolegle do szosy znajdowa³a siê droga techniczna do tankowania samolotów. Wykonana by³a z kostki bazaltowej, któr± rozebrano i wywieziono do Bia³egostoku (jest na ul. Lipowej) Czê¶æ lotniska, które znajdowa³o siê w lesie wraz z obecnymi ogródkami dzia³kowymi chronione by³o przez wojsko. Miêdzy innymi, dlatego dzia³ki nale¿± obecnie do by³ych wojskowych.
Po wojnie e³ckie lotnisko spisano na straty. Uznano, ¿e nie nadaje siê do celów wojskowych. Jednak jeszcze przez kilka lat (chyba do rozpoczêcia budowy ZM-nie znam dok³adnej daty) Aeroklub Bia³ostocki organizowa³ letnie obozy lotnicze i spadochronowe. Jako ciekawostke mogê dodaæ ¿e æwiczono tam skoki do wody Jeziora E³ckiego.
Tyle informacji uda³o mi siê zebraæ. Mo¿e jeszcze kto¶ co¶ doda?
I kilka zdjêæ… Wszystkie pochodz± ze strony http://www.castlesofpoland.com/
BzJ, mogê tylko dodaæ, ¿e do czasu budowy zak³adów miêsnych lotnisko wykorzystywano równie¿ jako bazê dla rolniczych samolotów, wykonuj±cych opryski PGR-owskich pól. By³y to maszyny o mi³ej nazwie Gawron.
Z zebraniem wiêksze ilo¶ci informacji widze, ¿e bêdzie chyba problem
Natomiast na ebay’u znalaz³em 3 ciekawe zdjêcia. Z opisu wynika, ¿e jest to lotnisko w E³ku!!! Ze zdjêciami z tego okresu nigdy siê nie spotka³em i my¶le, ¿e s± naprawde ¿adko¶ci±. Z drugiej jednak strony jedyny szczegó³, ¶wiadcz±cy o tym, ¿e mo¿e to byæ E³k jest samolot… Jak pisa³em wy¿ej w mie¶cie podczas drugiej wojny stacjonowa³a eskadra samolotów Dornier Do 17… Tak na moje oko jest to w³a¶nie ten samolot...
Znalaz³em jeszcze kilka zdjêæ z e³ckiego lotniska. Oczywi¶cie je¶li przyjmiemy za dobr± monetê opis na serwisie aukcyjnym. Oto one.
Niestety, nie jestem w stanie rozpoznaæ ani na zdjêciach, które zamie¶ci³ BzJ, ani na tych, ¿adnych budynków, ani charakterystycznych miejsc. Niewykluczone, ¿e infrastruktura lotniska zosta³a przez Rosjan w 1945 r. zniszczona lub zrabowana. Pozosta³o¶ci trzeba by sprawdziæ na terenie ZM.
Rzeczywi¶cie z rozpoznaniem miejsc jest problem. Na trzecim zdjêciu od do³u, które wrzuci³ felini, zauwa¿y³em jeden szczegó³. Z lewej strony tu¿ obok skrzyd³a samolotu widaæ nieco oddalon± panoramê miasta. Na panoramê E³ku to chyba nie wygl±da. Zabudowania czy te¿ raczej wie¿e nie przypominaj± swoim wygl±dem ¿adnej e³ckiej budowli. Podejrzewam, ¿e osoba, która wystawi³a i opisa³a te zdjêcia na aukcji sugerowa³a siê jedynie napisem na odwrocie zdjêcia. Tzn., ¿e zdjêcia te mog³y zostaæ jedynie wywo³ane w E³ku. Tak jest w moim przypadku, niektóre zdjêcia z mojej kolekcji posiadaj± na odwrocie piecz±tkê z nazw± studia fotograficznego z E³ku, chocia¿ widaæ, ¿e s± wykonane w innym mie¶cie...
Cze¶æ Mam kilka informacji zwi±zanych z lotniskiem. Z mojej wiedzy i z rozmów z okolicznymi mieszkañcami uda³o mi siê mniej wiêcej wyznaczyæ plan lotniska oto on: Pozdrawiam szaher
Dziêki, szaher.
Ja natomiast spróbowa³em powiêkszyæ zdjêcie, na które zwróci³ uwagê BzJ.
Widaæ na nim dwie wie¿e, które mog± byæ wie¿ami dwóch e³ckich ko¶cio³ów. Gdy przygl±dam siê mapie, to mam wra¿enie, ¿e z perspektywy lotniska mog± wygl±daæ tak, jakby sta³y obok siebie. Ciekawe, czy teraz, gdy teren zosta³ w du¿ej czê¶ci zabudowany, da siê to sprawdziæ. Ta ni¿sza wie¿a nie wygl±da wprawdzie jak wie¿a dzisiejszej katedry, ale to mo¿e byæ zniekszta³cenie spowodowane przez optykê aparatu, zw³aszcza w sytuacji, gdy ostro¶æ by³a nastawiona na bardzo bliski samolot. Znów wiêc konkluzja ta sama: mo¿e to E³k, a mo¿e nie.
Co do zdjêcia to my¶lê ¿e te wie¿e s± za blisko lotniska i przede wszystkim za blisko siebie Wiêc my¶lê ¿e to nie E³k
Dziêki szaher za mapke Mo¿e jeszcze co¶ wiesz o by³ym lotnisku?
Natomiast na tym samym serwisie aukcyjnym znowu pojawi³o siê pare zdjêæ lotniska. Niestety dalej nie mo¿na stwierdziæ, ¿e to E³k.
Na dzieñ dzisiejszy mam dostêp do osoby która w latach 1945-46 osiedli³a siê blisko lotniska domy jej graniczy³y z lotniskiem mo¿e , jak bêdê w E³ku przeprowadzê jaki¶ wywiad
jak ju¿ zosta³o napisane, lotnisko znajdowa³o siê na terenie obecnych zak³adów miêsnych , choæ jego teren siêga³ granicy lasu, co do dzi¶ widaæ po niespotykanym natruralnie ukszta³towaniu terenu, choc mo¿e foto tej rzadkiej u nas du¿ej p³aszczyzny w pe³ni nie pokazuje. Ulica Suwalska prowadzi³a w³a¶nie na lotnisko. Prezentowane na fotografiach betonowe pasy , zlokalizowane obecnie w lasku po lewej stronie ulicy to tereny hangarów. Odnale¼æ tam jeszce mo¿na fundamenty bydynków, tam te¿ by³y zbiorniki paliwowe. Jeszcze w latach 50 tych mo¿na tam by³o znale¼æ fragmenty siatki maskuj±cej. Zanim wybudowano zak³ady miêsne na lotniski odbywa³y siê do¿ynki, pokazy modelarskie i samotolowe.
R. Weber podaje, ¿e ok. 1916 roku wykupiono czê¶æ gruntów od w³a¶ciciela maj±tku Rothof i urz±dzono na nich lotnisko z p³yt± trawiast±, jednym drewnianym hangarem. Doprowadzono do lotniska bocznicê kolejow±. Trudno powiedzieæ czy by³o ono w pe³ni wykorzystywane militarnie, zw³aszcza, ¿e w tym czasie front by³ ju¿ daleko na wschód. W latach 20-tych by³o sporadycznie u¿ywane. Z pocz±tkiem lat 30-tych ¿ycie na lotnisku o¿ywi³o siê. Organizacja Narodowosocjalistycznego Korpusu Pilota¿u szkoli³a tu w celach "sportowych" przysz³± kadrê Luftwaffe. Pod koniec lat 30-tych lotnisko zosta³o rozbudowane. Po wybuchu wojny stacjonowa³y tu Junkersy 87 a w 1941 Messerschmitty 109. Po wojnie nowe w³adze stwierdzi³y o nie przydatno¶ci lotniska na cele wojskowe. Okoliczna ludno¶æ zaczê³a wypasaæ zwierzêta. W latach 50-tych stanê³a tutaj stacja nas³uchowo-pelengacyjna e³ckiego Urzêdu Bezpieczeñstwa.Zlikwidowano j± oko³o 1956 roku.
Witam
Mój pierwszy post, wiêc chcia³em powitaæ Szacowne Grono.
Witaj RoboD na sercu mazur
co do tych sladow na trasie E³k-Szeligi to musisz sie bardziej zaglebic w las po prawej stronie jadac w kierunku Szelig jest tam droga gdzies w polowie lasu w pewnym momencie droga lesna sie konczy i zaczyna droga z betonowych p³yt i to sa te pozostalosci byly tam tez slupki jakby po bramie wjazdowej dokladnie tamtego obszaru nie penetrowalem wiec nie wiem co tam jeszcze moze byc czekam na jesien i wtedy troche dokladniej sie tam rozejrze
Dziêki za info, wybiorê siê w te okolice na pocz±tku sierpnia. Jak co¶ znajdê zrobiê dokumentacjê foto.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfotoexpress.opx.pl
|
|
Cytat |
A jakoż uczyć mają nie umiejąc sami? Muszą pewnie nadłożyć kazania baśniami. Jan Kochanowski (1530-1584), Zgoda Filozofia jest zdrowym rozsądkiem w wyjściowym garniturze. Haurit aquam cribo, qui discere vult sine libro - sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książek. A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki. Jan Sztaudynger I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu. Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65-8 p. n. e)
|
|